«Стипендію будуть отримувати ті, хто справді вчиться...»

З’явиться і конкуренція між студентами. Відтепер стипендії будуть нараховуватися по-новому. 

28 грудня  2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову щодо нового порядку нарахування і виплати студентських стипендій.  Головне положення цієї постанови полягає у тому, що стипендіальний фонд на той чи інший ВНЗ обмежується 40 - 45 відсотками від кількості студентів денної форми навчання за кошти державного бюджету. 

Зміни у нарахуванні стипендії — бажання чиновників заощадити гроші чи підвищити рівень освіти у державі? Не секрет, що ті, хто не дуже любить вчитися, шукають шляхи, як здати залік чи іспит безболісно. І в них це виходить. Хоча за кордоном про якусь домовленість між викладачем та студентом у принципі не може бути й мови... А є студенти, які вчаться і отримують за свої старання гроші. Чи легко тепер буде отримати стипендію бідному студенту? 

За новими розрахунками, відтепер студенти будуть отримувати 1100 грн. (це звичайна стипендія), 1400 грн.  - підвищена. Її будуть виплачувати студентам, які навчаються за визначеними Кабміном переліком спеціальностей. Для прикладу: “енергетика, електротехніка та електромеханіка”, “металургія”, “прикладна механіка”, “математика”, “фізика та астрономія” тощо. Є ще стипендія за особливі успіхи у навчанні — це 1600 грн.

Про нововведення я розпитала у студентки 2 курсу факультету журналістики університету ім. І. Франка Софії Трощук. “Ми поки що не знаємо важко чи ні буде отримати стипендію. Треба провчитися за цією системою хоча б один семестр, - каже Софія. - Колись, щоб мати стипендію, треба було мати середній бал 71 (тобто всі четвірки, або трійки перекривати п’ятірками). Таким чином на стипендію могли претендувати всі, хто навчається на бюджетній формі навчання. А зараз Міністерством освіти і університетом буде встановлено певний відсоток студентів, які зможуть отримувати стипендію. Тобто буде складатися загальний рейтинг. І з цього рейтингу лише від 40 до 45%  студентів (у кожному виші по-іншому) будуть утримувати стипендію”.

“А як потрапити в ці 45%? Це треба вчитися на одні п’ятірки?” - запитую Софію. “Це вже залежить від факультету. Наприклад, на факультеті журналістики у студентів багато п’ятірок, бо навчання гуманітарне. Сів, вивчив, здав. Технічні спеціальності, прикладна математика, або той самий біологічний чи хімічний, у них середній бал на стипендію буде трошки нижчий. Бо в них отримати п’ятірку набагато важче. Студент має вчитися якомога краще, щоб потрапити в рейтинг”.

“Буде конкуренція між студентами, які добре вчаться”. “Так. Стартує це нововведення цього семестру. Тільки система поки що неповна. Зараз враховується лише успішність. З вересня 2017 р. будуть враховуватися додаткові показники, які теж можуть впливати на стипендію. Це, зокрема, наукова діяльність студента, спортивні досягнення, мистецькі”, - каже майбутня журналістка. 

“Чи не буде такого, що студенти платитимуть хабарі викладачам, щоб отримувати хороші оцінки?” - допитуюсь. “З одного боку, можна дати хабар... З іншого — є одногрупники, однокурсники, і дружба у боротьбі за стипендію може втратитися. З’явиться нездорова конкуренція. Хтось перестане комусь допомагати. З міркувань, що стипендія — дорожча дружби. Це поодинокі випадки, але ця тема починає крутитися поміж студентами. Попри це, студенти кажуть, це дуже хороша ініціатива. І тепер стипендії будуть отримувати ті, хто справді вчиться...”, - пояснює Софія.