Передплатити Підтримати
  • You are here:
  • Високий Замок
  • Статті
  • Експерт про новий полігон: «Ні полігон, ні будь-який сміттєпереробний завод будувати там не можна»

Експерт про новий полігон: «Ні полігон, ні будь-який сміттєпереробний завод будувати там не можна»

Земельна ділянка на території колишніх гірничо-хімічних підприємств Яворівської «Сірки», нещодавно передана Львову за урядовим дорученням, є непридатною для будівництва будь-яких об’єктів поводження з відходами.

Відповідний попередній висновок науково-експертної групи сьогодні, 1 лютого, озвучив заступник її керівника та кандидат технічних наук Юрій Зима.

За словами науковця, такий висновок зроблено на підставі поверхневого просторового обстеження, згідно з яким на пропонованій території існує велика небезпека карстових проваль. Окрім того, поруч знаходяться великий орнітологічний заказник, санаторій та заповідник європейського значення, а відстань до найближчого водосховища є майже на 1 км меншою, аніж повинна бути. Важливою є також наявність відповідного рівня технічної культури, якого Україна наразі не досягла, тож такий об’єкт поводження з ТПВ на цій території може спричинити різко негативний вплив на місцеве водне та геологічне середовище, повітря та ґрунти, рослинний та тваринний світ. Усі ці чинники ставлять заборону на будівництво будь-якого сміттєпереробного комплексу на вказаній земельній ділянці.

«Є так звана обов’язкова складова будь-якого будівельного проекту — це оцінка впливу на навколишнє середовище. І тут є низка порушень. Власне, за такими первинними ознаками я роблю негативний попередній висновок. Учора у Львові відбулося перше засідання науково-експертної групи, і більшість її учасників підтримала такі мої суб’єктивні судження. Відтак, будь-який проектант, який, після отримання висновків, візьме на себе сміливість розробити щодо цієї ділянки проект, потерпить фіаско. Він навіть не дійде до етапу будівництва», — підкреслив Юрій Зима.

 Відбулося перше засідання науково-експертної групи щодо вирішення "сміттєвої ситуації" у Львові

Вчора перше засідання провела науково-експертна група під головуванням Ігоря Юхновського.

Обговорили питання відповідності земельної ділянки колишнього гірничо-хімічного підприємства «Сірка» у Яворівському районі вимогам до облаштування полігону та будівництва об’єктів поводження з твердими побутовими відходами. Також учасники науково-експертної групи погодили питання, які будуть опрацьовувати на наступних засіданнях — зокрема: питання рекультивації та виконання стабілізаційних робі на полігоні в Грибовичах, забезпечення вивезення сміття з міста, розробку навчальних програм для мешканців щодо здійснення сортування сміття та зменшення кількості побутових відходів.

«Ця комісія створена для того, щоб зрозуміти, чи запропонована ділянка у Яворівському районі може бути для облаштування полігону і об’єктів, пов’язаних з переробкою відходів. В понеділок був робочий виїзд частини комісії на саму територію і первинний огляд ділянки», - зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

«Перед нами є кілька завдань. Сміття, яке лежить на вулицях, має бути вивезене у дуже короткий термін. Ми маємо знайти полігон, де ми можемо вивозити сміття до того часу, поки ми внормуємо внутрішнє життя Львова, навчимо людей розділювати сміття на різні типи. Ми маємо виховати населення міста Львова, маємо добитись того, щоб Львів став першим містом в Україні з точки зору чистоти.

Інше питання, яке перед нами стоїть — це Грибовичі. Треба почати з рекультивації.

Наступні засідання ми будемо робити більш спеціалізованого характеру, які будуть стосуватись певних проблем», - зазначив Ігор Юхновський, академік Національної академії наук України, Герой України.

Також Ігор Юхновський наголосив на важливості опрацювання кількох завдань: поточне вивезення сміття зі Львова, виховання і навчання населення щодо роздільного сортування сміття, зменшення кількості сміття, яке продукує місто через розвиток мережі переробних підприємств.

«Проект рекультивації полігону в Грибовичах пройшов експертизу. На замовлення міста Інститут «Гірхімпром» розробив попередній проект по стабілізації полігону. Нам зараз треба приступати до ліквідації аварійності, щоб зняти можливість зсуву на полігоні», - зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

Відтак, Ігор Юхновський запропонував, аби члени науково-експертної групи розділились на менші робочі групи та опрацювали комплексно тематику поводження з ТПВ у Львові.

«Я був на виїзді на Яворівщині разом з експертами. Також ознайомився з документами. Думаю, у спеціалістів та експертів будуть серйозні застереження до цієї ділянки щодо її придатності для реалізації там такого проекту», - розповів Юрій Зима, доцент Національного лісотехнічного університету України, кандидат технічних наук.

«Проблема звалища — це не лише проблема Грибович, чи де складувати зараз. Це є хвороба нашої системи поводження з ТПВ», - розповів Мирослав Подольський, старший науковий співробітник Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України.

«Це не найкраща ділянка, але треба виходити з того, що ми маємо», - В Дяків, кандидат геологічних наук, доцент кафедри екологічної та інженерної геології і гідрогеології Львівського національного університету імені Івана Франка.

«Я вважаю, що мова має йти не тільки про полігон, а про комплекс», - додала Звенислава Мамчур, завідувач кафедри екології Львівського національного університету імені Івана Франка, заступник голови громадського дорадчого органу департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації.

Після обговорення та озвучення думок усіх представників, комісія не винесла позитивного рішення щодо земельної ділянки у Яворівському районі.

«Ми думаємо, як найпростіше і якнайшвидше вирішити питання міста. Ми не змогли винести позитивного рішення щодо придатності цієї ділянки, аби там збудувати завод», - додав Ігор Юхновський.

На наступному засіданні планують зосередити детальну увагу на ситуації з полігоном у Грибовичах та розроблені стратегії формування у мешканців Львова культури поводження з ТПВ.

Джерело: прес-служба ЛМР

  • You are here:
  • Високий Замок
  • Статті
  • Експерт про новий полігон: «Ні полігон, ні будь-який сміттєпереробний завод будувати там не можна»