Передплатити Підтримати

В одну кишеню покладуть, з іншої заберуть...

Українці у тривожному очікуванні підвищеної мінімалки і підвищених цін.

З початком 2017 року в Україні починають діяти десятки нових норм законів, які, на думку можновладців, мали б підняти рівень життя громадян. З 1 січня мінімальна заробітна плата - 3200 гривень, тобто зросла удвічі.  Окрім бюджетників, такий же мінімум зобов’язані платити найманим працівникам і у приватному бізнесі.

Підвищення розміру мінімалки деякі провладні  депутати назвали “реформою щастя”. За задумом Кабміну, підвищення мінімальної зарплати має вивести зарплати з тіні, за рахунок зростання споживчих витрат збільшити надходження до бюджету від ПДВ. Однак малий і середній бізнес, м’яко кажучи, не у захваті. Прибутки не збільшились і навряд чи у найближчій перспективі зростуть, тож звідки взяти гроші на збільшення зарплати? Вихід: або закриватися, або дурити  державу — переводити працівників на півставки чи на угоди.   

Як розповіли журналісту “ВЗ” в одному з приватних медичних закладів Львова, щоб платити 3200, штат санітарок і прибиральниць доведеться ущільнити. Якщо одна жінка раніше прибирала один поверх, то тепер прибиратиме три. Двох прибиральниць доведеться звільнити.  Не забуваймо, що працедавець має заплатити ще й єдиний соціальний внесок, що становить 22 відсотки від цієї суми — а це 704 гривні. Тобто навіть при мінімальній зарплаті 3200 гривень працівник обійдеться компанії у 3904 гривні. При цьому сам працівник не отримає на руки очікуваних 3200, бо бухгалтерія стягне 18 відсотків податку і 1,5 відсотка військового збору.

 Подбала влада і про здоров’я українців. Щоб менше пили і курили.  Акцизний податок на алкогольні напої підвищується на 20%, на слабоалкогольні напої, пиво, сидр, перрі, кріплені та ігристі вина - на 12%. Ставку для натуральних вин не змінили. Акциз на коньяк зросте на 17%. Утім, діяти підвищення щодо підакцизного алкоголю почне з 1 березня.

А от цигарки подорожчали уже 1 січня. Акцизи на тютюнові вироби збільшили аж на 40%.  Ціна на пачку цигарок в середньому зросла на 5 гривень.

На «трутку» підняли ціни, а на деякі ліки — знизили. Йдеться про препарати для людей зі серцево-судинними хворобами, бронхіальною астмою і цукровим діабетом. Директор Аптечної професійної асоціації Володимир Руденко каже, що  у січні 2017 року в аптеках можуть бути перебої з поставками. Згідно з постановою Кабміну №862, з 1 січня вводиться регулювання цін на ліки. Зокрема, на список з-понад 200 ліків обмежується роздрібна націнка до 15%. Також препарати можуть подешевшати за рахунок зниження ставки ПДВ з 7% до 2-5%.

Уперше за останні 25 років в Україні подешевшає світло!  Передбачається, що тариф  на світло зменшуватиметься поступово, у два етапи: спершу подешевшає на 10 відсотків і відбудеться це вже 1 січня 2017 року, а у квітні зменшиться ще на 5,8%.

Заживуть  краще і студенти. Але не всі. Лише ті, хто добре вчиться. Якщо  донедавна стипендію виплачувати 2/3 студентам з курсу, то тепер лише 10-15 відсотків. Плату за навчання отримуватимуть студенти з найвищим рейтингом. При цьому просту стипенію збільшують до 1100 гривень, а підвищену - до 1600.  

Тим, хто любить днювати і ночувати перед телевізором, за перегляд телепрограм  доведеться платити більше.  З початку року починає діяти закон, який дещо змінив правила трансляції телеканалів у складі універсальної програмної послуги. З 1 січня телеканали отримали право виключати свій контент з пакета послуг кабельних операторів телебачення у містах з населенням 50 тисяч плюс. Медіа-групи отримали право вимагати від провайдерів плату за свій продукт у їхніх мережах. Вартість різних телеканалів для завчасного укладення угод у грудні становила від 10 до 75 копійок за місяць з одного абонента. Для укладання угод у січні ціни підвищаться. Новація може призвести до часткового підвищення плати за кабельне телебачення у містах з населенням у понад 50 тисяч.

Пощастить тим, хто працює у багатій фірмі, яка має можливість відправляти працівників у відрядження за кордон. Відтепер для відряджень за кордон розмір добових, які не потребують документального підтвердження та не оподатковуються, підвищено з 40 євро до 80 євро. Окрім того, відтепер документальним підтвердженням закордонного відрядження буде не тільки штамп у паспорті про залишення країни, а й низка інших документів.  

Ну а тим, хто любить подорожувати потягом, “Укрзалізниця”  зробила “подарунок під ялинку”.  Зі січня 2017 року на 10 відсотків зросте вартість проїзду у вагонах 1-го та 2-го класів поїздів Інтерсіті+ (ІС+). ПАТ «Укрзалізниця» внесла на розгляд відповідних міністерств та відомств питання індексації тарифів на пасажирські перевезення на 35 %. Індексувати тарифи пропонується у два етапи: у першому кварталі та у четвертому щоразу на 16%. За розрахунками, зміна тарифу збільшить вартість проїзду у середньому  лише... на 19,4 відсотка.   

Не хоче відставати від залізничного і автомобільний транспорт. З нового року ціна квитка на міжміському маршруті збільшилася на 40 відсотків.

Для тих, хто відкладав гроші і планував у новому році велику покупку, скажімо, автомобіля, коштовностей, предметів мистецтва, тепер доведеться у будь-якому випадку мати справу з банком. Бо Національний банк України  з 4 січня знижує граничну суму розрахунку готівкою для українців зі 150 тисяч гривень до 50 тисяч. У Нацбанку вважають, що встановлення такої граничної суми розрахунків готівкою сприятиме забезпеченню стабільних надходжень готівки до банківської системи й прискорення її обігу. А це для українців, зрозуміло, додаткові видатки...