Спікер їстиме за двадцятьох, депутати – у 16 ротів

У Верховній Раді ненадовго відмовилися від підняття парламентських зарплат.

Почувши про підвищення з наступного року «мінімалки» до 3200 гривень, депутати свої мешти от кутюр слиною залили. Пооблизувавшись, вирішили покінчити зі соціальною несправедливістю. З гаслом «Даєш народу - давай і слугам народу!» у Регламентному комітеті ВР підмахнули на розгляд жирнючий проект парламентського кошторису-2017. А там — коштовний подаруночок депутатам під ялинку: «нульцеві» зарплати - від 26  тисяч для рядових обранців до 32 «штук» для спікера. З презентом для себе, дорогеньких, звісно ж, вирішили не затягувати. За інформацією «Української правди», голосування за кошторис запланували на 23 грудня.   

Примножити свої 17 тисяч «трудових» депутати намагалися ще у жовтні. Під шумок ухвалення Держбюджету у першому читанні проголосували за «писульку», яка збільшувала депутатські зарплати удвічі. Тоді заробіток народних обранців прив’язали до розміру «мінімалки» і щедро роздали, кому скільки. Голові Верховної Ради з 1 листопада прописали 30 «мінімумів», що на той час  дорівнювало 43,5 тис. грн. Заступникам спікера вділили по 40,6 тис. (28 «мінімалок», головам комітетів — 39 тис. (27 «мінімалок»), рядовим депутатам — 36 тис. (16 «мінімумів»).

Проголосували, а коли народ почав шуміти, взялися руками розводити: не винуваті, мовляв, голосували за бюджет і не знали, що за сюрприз у бюджетному «кіндері». Під тиском у парламенті таки відмовилися від захмарних зарплат, скасувавши своє ж рішення. Але відмовилися ненадовго. Ухвалюючи Держбюджет-2017 остаточно, знову собі жирнючий куш підкинули.  Якщо у торішній казні на Верховну Раду заклали 943 мільйони гривень, то на 2017 рік підкинули ще 185 мільйонів, збільшивши видатки до 1 мільярда 128  мільйонів.

Навчені попереднім гірким досвідом, про підняття депутатських зарплат під час  остаточного ухвалення бюджету — анічичирк. Цифри у бюджетних додатках   розписані з мінімумом подробиць (скільки видатків на що саме), тож, мабуть гадали, що цього разу задумане без скандалу вигорить. Роти мовчали, а руки своє робили: виписували у проекті парламентського кошторису, як «освоїти»   384 мільйони гривень, які в бюджеті заклали для Верховної Ради у зарплатну статтю. До «нещасливої мінімалки» вирішили більше не прив’язуватися, а  «важити» депутатські зарплати відповідно до прожиткового мінімуму для працездатних осіб (його розмір: з 1 січня 2017-го — 1600 грн., з 1 травня — 1684 грн., з 1 грудня — 1762 грн.). Труди спікера оцінили у 20 мінімумів — 32 тис. грн. Зарплату його першого заступника пропонують збільшити до 30 тис. 720 грн. (19,2 мінімуму), віце-спікера — до 29 920 гривень (18,7 мінімуму). Якщо проект кошторису ухвалять, голови комітетів і фракцій отримуватимуть 28,8 тис. грн. (18 прожиткових мінімумів), їхні заступники  - 27,2 тис. грн. (17  мінімумів). Зарплата рядових депутатів зросте до 25 тис. 920 грн. (16,2 мінімуму).   

Насправді ж «авоськи» слуг народу значно більше поважчають, враховуючи, що  до місячної зарплати народних обранців прив’язані і так звані депутатські  (кошти на виконання повноважень, за які депутати не звітують і якими часто розпоряджаються як кишеньковими грошима). Відповідно до Закону «Про статус народного депутата», сума «депутатських» дорівнює розміру місячної зарплати нардепів. Тож заробітки слуг народу можна сміливо на два множити.     Суми виходять «бомбезні»: від 64 тисяч у спікера до майже 52 тисяч у рядових депутатів. Сюди ж додайте ще 14 тисяч компенсації за оренду житла для «нестоличних» нардепів (цими грошима не гребують навіть парламентські мільйонери, нога яких і близько у депутатський готель не ступала).                 

І з такими заробітками народні обранці не соромляться виписувати собі ще й річні на проїзд у межах України (по 28,5 тис. грн. на кожного), телефонні розмови (по 4900 грн.) і навіть канцелярське приладдя (по 750 грн.). Та що там дивуватися: совість і за мільйонні зарплати не купиш...

1 млрд. 128 млн. грн.

Таку суму видатків заклали у бюджеті на наступний рік для Верховної Ради. Це на 185 мільйонів більше, ніж виділили на парламент цьогоріч.