У Львові вшанували пам’ять жертв Голодоморів

Сьогодні, 26 листопада, у Львові вшанували пам’ять жертв Голодоморів 1921-1922, 1932-1933, 1946-1947 років Україні.

На площі навпроти пам’ятника Т.Шевченку керівництво міста та області, громадськість та духовенство спільно помолились екуменічну панахиду і згадали світлу пам’ять жертв Голодоморів «Хвилиною мовчання». Опісля — долучились до акції «Засвіти свічку!», запаливши свічки і лампадки на площі. 

«Щороку саме в останню суботу листопада ми збираємось тут, на цьому місці, біля пам’ятника Шевченкові, совісті нашої української нації, щоб пом’янути заморених голодомором, геноцидом 32-33 років в Україні. Наш народ знає і інші трагічні сторінки і голод пам’ятає 21-22 років, і голод в роки після Другої світової війни, але цей голодомор-геноцид 32-33 років ми пожинаємо до цього часу. На межі від Хмельницької, Житомирської областей і далі на схід України вимерло мільйони наших людей, мільйони українців, від страшного сатанинського голоду, влаштованого комуно-більшовицьким режимом. Про це ми завжди повинні пам’ятати. Є дати в історії, які ми не повинні забувати з покоління в покоління.

Сьогодні, коли ми говоримо про ці трагічні та страшні сторінки сучасності там, на Донбасі, то ми повинні згадати, що причини цієї сучасної української трагедії лежать тут, у цих датах, які сьогодні викладені на граніті перед пам’ятником Тарасові Шевченкові. Знищені українські села були заповнені тими людьми, нащадки яких сьогодні повертаються до цієї традиції, до ідеології, яка назавжди повинна зникнути не тільки з нашої історії, але і з наших серця та розуму. Ми повинні вигнати це зло. Боротьба продовжується до цього часу. Схилімо голови перед цими жертвами, замореними нашими людьми — батьками, дітьми, які не побачили світла, перед тими, хто, не корячись владі, індустріалізаціям і колективізаціям, які були влаштовані, не скорився до кінця, а беріг своє рідне, українське серце і душу. Вічна їм пам’ять», - зазначив Владика Димитрій, Митрополит Львівський і Сокальський. 

«Сьогодні намагався полинути думкою в той 1933 рік — яка тоді була атмосфера у Львові. Я взяв до рук послання, яке цього ж року написали наші єпископи на чолі з Митрополитом Андреєм Шептицьким.  Вони скеровують свій погляд у напрямку Великої України. Це є також пророчий лист: вони пишуть, що кров того, хто оре землі чорнозему, кличе про помсту до неба, бо він вмирає з голоду. 

Молячись за ці жертви, хочемо просити їх покрову перед престолом Всевишнього — ви, що віддали невинно свої життя такого далекого, а водночас такого близького часу, будьте Ангелами, заступниками не тільки для тих, хто потребує насущного хліба, а також для тих, хто потребує любові, уваги, тепла. Будьте нашими Ангелами, нашими заступниками і покровителями, а ми в Бога просимо для вас вічної пам’яті», - зауважив владика Володимир, єпископ-помічник Львівської Архиєпархії УГКЦ.

Опісля учнівська та студентська молодь із запаленими лампадками пішла «Ходою пам’яті» до Пам’ятного знаку жертвам Голодомору та політичних репресій (пр. Чорновола).

Президентське подружжя вшанувало пам'ять жертв Голодомору 1932-33 років в Україні

Президент Петро Порошенко разом із дружиною Мариною вшанували пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні — геноциду Українського народу.

Президентське подружжя поклало композиції з колосків та калини до підніжжя Пам’ятного знаку жертвам Голодомору на Михайлівській площі у Києві.

Президент разом з дружиною вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання.

Сьогодні Україна вшановує жертв Голодомору 1932-1933 років

У четверту суботу листопада щороку весь світ разом із Україною вшановує пам'ять жертв Голодоморів, організованих радянською владою для знищення української нації.

Найстрашнішим був штучний голод у 1932-1933 роках. Його визнали Геноцидом. У пікові місяці в ці роки в Україні щохвилини помирали 24 людини, щогодини - 1440, щодня - 34 560 людей.

Дні національної пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років цьогоріч проходитимуть під гаслом "Голодомор не зламав". Пам'ятні заходи будуть присвячені людям, які змогли реалізувати себе, попри травму пережитого.

"Україну можемо втратити!" — писав переляканий Сталін влітку 1932 року. Він боявся втратити Україну як ресурс, без якого побудова могутньої індустріальної імперії, здатної завоювати світ, залишалася б тільки мрією.

Щоб не втратити, він вирішив стратити Україну. Стратити як уособлення всього, що ненавидів, - свободи, самодостатності, культурної унікальності.

Попри інформаційну блокаду, яка приховувала злочин, — це була публічна страта.

Про неї знали приречені на загибель, знали в межах сталінової імперії, переповідаючи пошепки жахливі подробиці.

Інститут національної пам'яті обрав серед тисяч видатних українців 15 незламних героїв, щоб особливо вшанувати їхню пам'ять цьогоріч.

Це - автор Акта проголошення незалежності України у 1991-му Левко Лук'яненко, оперна співачка Євгенія Мірошниченко, дисиденти Іван Світличний та Олекса Тихий, видатна художниця Катерина Білокур, письменники Василь Барка, Олесь Гончар, лікарка Нонна Ауска, поет Дмитро Білоус, філософ Микола Руденко, модель Євгенія Сакевич-Даллас, творець музеїв Михайло Сікорський, кінодраматург Борис Хандрос, прозаїк Анатолій Дімаров, живописець Опанас Заливаха.

Під час Голодомору1932-1933 років загинули близько 7 мільйонів українців.

Національні пам'ятні заходи вшанування жертв Голодомору відбудуться сьогодні - в суботу 26 листопада.

О 14:30 вшанування біля Національного меморіалу жертв Голодомору у Києві (вул. Лаврська, 3) за участі свідків Голодомору, президента Петра Порошенка, керівників українських церков, прем'єр-міністра та голови Верховної Ради, представників дипломатичних установ, громадськості.

О 16:00 — загальнонаціональна хвилина мовчання та акція "Запали свічку пам'яті" — на знак скорботи і пам'яті про мільйони загублених життів наших співвітчизників.

Джерело: Gazeta.ua