Архів – у «цифрі»

У Львові виклали у вільний доступ всі ухвали міськради, прийняті за часів Незалежності України.

Львівська міська рада вперше в Україні оприлюднила в Інтернеті усі свої ухвали, починаючи з 1990 року. Відтепер на сайті Львівської міської ради кожен охочий може ознайомитися із будь-якою з 17 тисяч 108 ухвал, прийнятих депутатами на сесії протягом 26 років. Новація дає додаткові можливості для економії часу та ефективної роботи львовознавцям, історикам, юристам, громадським діячам і просто усім львів’янам, які люблять своє місто.  

«Ми провели моніторинг офіційних сайтів міськрад України з оприлюднених ухвал, — розповів під час прес-конференції секретар Львівської міської ради Анатолій Забарило. — Львів — перше місто України, яке розмістило у відкритому доступі на сайті ЛМР усі прийняті ухвали міськради, починаючи з 1990 року. Це велика робота, яку провели працівники Управління “Секретаріат ради” — за сприяння нашого міського архіву. Це повністю вписується у той дискурс прозорості та відкритості роботи міськради, який ми декларували ще на початку нашої каденції. Тепер усі 17 тисяч 108 ухвал, прийнятих з 1990 року, доступні для громадськості». 

“На сайті оприлюднені усі документи усіх скликань міськради (зараз 7-ме скликання ради), — розповідає в. о. начальника управління «Секретаріат ради» Юрій Лукашевський. — Оприлюднено не тільки тексти ухвал, а й додатки до них, які дуже часто набагато об’ємніші, ніж сам зміст рішення. Є документи і по 50 сторінок. Досі на сайті можна було знайти ухвали міськради, прийняті лише з 2002 року, фактично з 4-ї каденції. А перша, друга і третя каденції зберігалися лише в архіві. Ми поставили для себе амбітну мету — забезпечити львів’янам доступ до усіх цих документів. Працівники Секретаріату сканували і фотографували ухвали попередніх років, розпізнавали їх, потім вичитували і тоді вже опубліковували в текстовому варіанті на сайті. Це дає можливість пошуку на сайті за адресою, прізвищем чи іншими ключовими словами (наприклад, “декларація”, “прапор”, “кредит” тощо). Знайти всі ухвали можна у розділі «Документи ЛМР».

Журналістам продемонстрували скан одного з перших документів 1-ї сесії 1-го скликання. 26 років тому тексти набирали ще на друкарських машинках! Це рішення від 3 квітня 1990 року “Про Декларацію Львівської міської ради народних депутатів 21 скликання”. “Цей документ цікавий тим, що тоді ще був Радянський Союз, — розповів Юрій Лукашевський. — Союз уже занепадав, але КДБ ще почувався в силі. Однак у цьому рішенні є такі слова: “Тільки спільною наполегливою працею здобудемо Львову славу демократичного, цивілізованого, висококультурного європейського міста, докладемо зусилля для будівництва незалежної Української держави”. Рішення підписано головою 1-ї сесії міської ради Богданом Котиком. Прийняти такий документ — це справді був мужній вчинок. Це, власне, одна з причин, чому треба було зробити таке оцифрування документів і дати доступ львів’янам до них. Є багато інших ухвал, які будуть цікаві історикам, науковцям. Мені, наприклад, запам’яталися такі рішення ЛМР, як надання пільгового кредиту під 100% річних львівському комунальному підприємству. Вразили термінові рішення міськради щодо необхідності розподілу квартир у зв’язку з тим, що їх... залишили їхні мешканці. У 90-х роках багато львів’ян виїжджало за кордон, тікали від кризи, майно тоді не було приватною власністю. Фактично люди кидали свої квартири, шукаючи кращої долі. Ці документи передають дух епохи 90-х. Вони цікаві не тільки для істориків, а й для широкого загалу. Сподіваємося, нашу ініціативу з оцифровування архівних документів підхоплять інші міста України”. 

“Досі ці ухвали були у нас в архіві. Мало хто їх бачив, оскільки треба було давати запит, звертатися офіційно, — каже начальник архівного відділу ЛМР Ярослав Стецький. — Зараз усе відкрито. Тут можна знайти багато цікавого і корисного про перші дні роботи нашого міського органу самоврядування. Пам’ятаю цей час. Люди, які прийшли в Раду під час першого демократичного скликання, працювали дуже щиро і віддано, зробили багато роботи в частині демократичного розвитку міста. Електронні документи, створені зараз, мають велику користь і для самого архіву. Бо багато громадян звертаються до нас, але не завжди їм потрібна архівна копія. Для виготовлення архівної копії маємо взяти автентичний документ, занесений до Національного архівного фонду, відкрити його, відксерити. А це не дуже бажано, бо нищиться старий папір. А в електронному вигляді громадяни можуть ознайомитися з документами і конкретно визначитися, який саме документ їм треба запитувати”.

“Більшість із оприлюднених на сайті документів — господарські ухвали, які стосуються будівництва, надання землі, оренди приміщень, викупу тощо, — уточнив секретар Львівської міськради Анатолій Забарило. — Вони будуть корисні для людей, які цікавляться господарськими питаннями, відстежують та іноді вступають у певні конфлікти з міською радою. Але чим більше вони матимуть інформації — тим менше буде конфліктів”. 

На думку декана історичного факультету ЛНУ ім. І. Франка Романа Шуста, оприлюднення оцифрованих ухвал є важливим історичним джерелом для науковців. «Ініціатива Львівської міської ради щодо оприлюднення ухвал всіх скликань вартує підтримки і заохочення, — розповів Роман Шуст. — Це не тільки доступ до публічної інформації, а важливе історичне джерело. Це велике підґрунтя для істориків, науковців для подальших праць з історії нашого славного міста Львова. Багато істориків зараз вивчають історію ХХ століття, радянський період та період Незалежності України. Документи цих періодів в архівах дістати досить важко. До речі, часто вони зберігаються в неналежних умовах. А ці оцифровані документи уже не пропадуть. Будь-який дослідник, не виходячи з квартири, може використати ці документи для свого дослідження. І, що дуже важливо, ці документи після оприлюднення уже не можуть бути сфальшовані».

Знайти перелік ухвал за скликаннями можна за посиланням: http://city-adm.lviv.ua/lmr/docs/

Фото Володимира ГАРМАША