Передплатити Підтримати

«Куплю паспорт. Недорого»

Загубленими та краденими паспортами українців спокійно торгують через Інтернет

Ви точно знаєте, де лежить ваш паспорт? І впевнені, що він там справді є? Вас можна привітати. На жаль, чимало українців згадують про свій основний документ хіба що перед виборами, коли треба оформити рахунок у банку, подати документи на візу тощо. І цим користуються шахраї, оформляючи на чужі документи кредити, пенсії, соціальні допомоги. Зловмисникам навіть не треба особливо напружуватись, аби заволодіти документами. Їх можна без проблем придбати через Інтернет. 

Задавши в пошук запит «куплю паспорт», кореспондент «ВЗ» натрапила на відкриту групу «ВКонтакті» «паспорт украины продажа». Не ховаючись від правоохоронців, тут пропонують паспорти від 250 до 1500 грн. за штуку, а також замовляють документи з певними роками народження та регіонами реєстрації!

Можна було б припустити, що хтось випадково знайшов паспорт і вирішив заробити на ньому кількасот гривень, а тому вирішив продати. Але ж ні. Окремі продавці виставляють на продаж відразу по кілька документів і обіцяють постійне поповнення товару. Тобто бізнес тут поставлений на потік. Наприклад, користувач під ніком Виктория Виктория пише (орфографія збережена): «Продам паспорта Украины 1955 мужск с инн (з ідентифікаційним номером. — Авт.) черниговск обл, 1977 г мужск запорожье, 1979 г инн донецк, 1986 г мужск с инн киев, 1991 г мужск с инн винницкая обл, 1948 женск с инн симферополь, 1975г женск без инн киев,1982 женск киевск обл с инн. Постоянно новые поступления документов. Сделаем автоудостоверение, свидетельство, паспорт ukrpasport@mail.ua».

Користувач Роман навпаки хоче купити документи «Куплю паспорт гражданина Украины, мужской, с ИНН, от 1973 по 1983 г.р., фото должно быть вклеено в 25 лет или более. Оплачу по факту. Предоплаты не даю, мошенников просьба не беспокоить. Также нужен паспорт мужской от 1984 по 1990 гг., можно без ИНН.». Чимало людей через Інтернет намагаються замовити паспорти і під власні дані. «Нужен паспорт Украины, являюсь реальным гражданином Украины, просто из Крыма, и потерял его в Крыму. Есть копии бывшего украинского паспорта, свид. о рождении и военный билет, есть все документы для восстановления, просто не могу без украинского паспорта заехать в Украину и восстановить».

Найбільше документів, виставлених на продаж, — чоловічі паспорти 70-80-х років народження, з реєстрацією у Київській, а також Донецькій областях. Очевидно, жінки дбайливіше ставляться до своїх документів. Та й попит на жіночі паспорти не такий великий.

У цій же групі пропонують банківські картки з балансом. Можна припустити, також крадені. Ще один користувач, який представляється працівником банку, обіцяє виготовити картки з будь-якими даними. Власне саме банківські аферисти найчастіше полюють за втраченими документами. Адже на них можна набрати грошей у кредит, а вибивати борги будуть з власника паспорта.

У такій ситуації опинилась Лариса Лівшук з Волинської області, про яку уже писав «ВЗ». З орендованої квартири у неї зник паспорт, тож вона відразу написала заяву у тоді ще міліцію. Отримавши новий документ, про інцидент забула. Та за кілька місяців на адресу батьків надійшов перший «лист щастя» від банку — з вимогою повернути заборгованість за кредитом. Поки з’ясовувала, що й до чого, такі листи прийшли ще від двох банків. Загалом вона виявилась вин­ною майже 100 тисяч гривень, адже, окрім самої позики, банки ще рахують пеню за прострочені платежі. «Ходила по банках з документами з міліції, які підтверд­жували, що на момент отримання кредиту паспорт уже був втрачений. Але вони навіть не хотіли брати у мене ті документи. В банках фотографують тих, хто бере кредит, то в договорі на моє ім’я також було фото. На ньому я впізнала сусідку, з якою винаймала квартиру. Так і дізналася, хто вкрав мої документи і понабирав кредитів», — розповіла Лариса. Але на цьому епопея з боргами не закінчилась. Навіть коли проти співмешканки порушили кримінальну справу і рішенням суду наклали штраф, банки продовжували вимагати повернення боргів з Лариси. На те, щоб владнати проблему з банками, дівчина витратила майже два роки!

Цікаво, що жоден з банків, де видали кредити шахрайці під чужі документи, так і не визнав свою вину. У коментарях «ВЗ» усі вони заявляли, що такого просто не може бути, а боржники часто брешуть…

«Дуже навіть може бути. Особливо, коли у змові посадова особа банку, яка приймає документи, — каже член спільноти «Кредитний Майдан» Артем Орєхов. — У моїй практиці були випадки, коли через суд вдавалось довести, що паспортними даними заволоділи сторонні особи, і саме вони оформили кредит. Якщо на ваш паспорт оформили кредит, відразу варто писати заяву у поліцію про те, що у вас викрали документи і були вчинені шахрайські дії. Звичайно, треба буде довести, що це не ви отримували позики (наприклад, через графологічну експертизу підписів). Це нелегко, але можливо».

Однак не лише банківські аферисти можуть полювати за чужими документами. Вклеївши своє фото, таким паспортом можуть скористатись злочинці, що перебувають у розшуку. Враховуючи бойові дії на сході та високу загрозу тероризму по всій країні, під такими документами можуть переховуватись російські диверсанти, бойовики «ДНР» та «ЛНР». Дивує, куди дивляться наші спецслужби та правоохоронні органи, якщо у соцмережах відкрито діють такі групи?

У ГУ Національної поліції у Львівській області порадили кореспонденту «ВЗ» спочатку написати заяву у поліцію, лише тоді вони зможуть вивчати діяльність цієї групи, аби щось прокоментувати. Речник обласної поліції Світлана Добровольська порадила у разі втрати паспорта не чекати, поки ним скористаються шахраї, а відразу звертатись з заявою у Міграційну службу. Там упродовж місяця вам мають виготовити новий паспорт, а старий вносять у базу даних як недійсний.