В одній руці – кермо, в іншій – пляшка пива» 

Ринок таксоперевезень у Львові напівлегальний, сервіс – жалюгідний.

Знайома розповідає, їхала ввечері у таксі. Була шокована поведінкою таксиста: в одній руці він тримав пляшку пива, іншою кермував. Почула від нього: «Мала, хлебни пивка». «Я забилася у кут, і так усю дорогу їхала, - каже Юля. -  Іншого разу, коли сіла у таксі, у салоні так смерділо,  мене аж знудило… Невже водію важко помитися». Таксисти часто-густо  є  неохайними, їхні машини у  жалюгідному технічному стані. Нарікання клієнтів на службу радіотаксі непоодинокі: «Я замовила машину на конкретну годину, в останню хвилину мені передзвонила диспетчер і повідомила: «Вибачте, вільних машин у вашому районі немає, - розповідає Людмила.  - Моя знайома поскаржилася, що водій курив у таксі, і... потрапила у «чорний список». Більше таксі за своєю адресою вона не могла викликати… Тобто диспетчер  їй відмовляв під  різними приводами». Чому таксисти не цінують клієнтів? Чи зміниться ринок таксоперевезень, якщо у Львові запрацює онлайн-сервіс автомобільних перевезень, що дозволяє замовити приватне таксі через сайт або айфон?

…У Львові усі козирні точки, де можна заробити, таксисти давно «забили». А за хлібне місце більшість з них платить не у бюджет, а у конкретну кишеню…  Біля ТЦ «Форум», що на пр. Чорновола, натовпу водіїв немає.  З торгового центру виходять дамочки з брендовими пакунками, але сідають у свої автівки. 

Біля Краківського ринку таксисти «пасуться» роками. Точка явно прибуткова. Перед очима мелькають валютники… 54-річний таксист пан Роман каже, працює «від бордюра» (тобто сам на себе, а не на фірму радіотаксі). 

«З новою поліцією стикалися?» - питаю водія. «Якось мене зупинили, бо я виїхав на полосу для громадського транспорту. Я вибачився, сказав, що намагався уникнути аварійної ситуації. Поліцейські мене відпустили…». «Криза сильно вдарила по таксистах?». «Це не прибуткова справа. Щоб поміняти масло, треба віддати тисячу грн., додому продукти купити. У мене мала дитина. На собі економиш», - відповідає таксист. 

«Пасажири нарікають, що водії не доглядають за машинами, в салоні брудно», - кажу. «У Львові тільки помиєш машину, обов’язково піде дощ, - сміється водій. — Не можу дозволити собі мити автівку на мийці, це дорого, тож мию сам». «У вас перед­нє сидіння обпалене». «Є такі клієнти, які не хочуть їхати, якщо не даєш їм закурити, - каже пан Роман. -  Інколи дозволяю, інколи посилаю, якщо закурюють без дозволу». «Скільки на Варшавську?» - запитує молода пара. «50 грн.». «А дешевше?» - торгуються з таксистом. Зійшлися на сумі 45 грн.  

Неподалік Оперного помічаю автівку таксі. Виглядає, як нова копійка. Біля керма водія цукерки у горнятку. «Машина — це друга жінка», - каже таксист у шкірянці, коли хвалю його авто. Та коли побачив у моїй руці  диктофон, тікає від мене. Ще одна крута точка — біля «Добробуту». З одного боку вулиці (між парапетами) та з іншого — таксисти. Коли запитую їх про документи, переконують, що працюють легально, платять міській раді за стоянку... Таксист пан Ярослав демонструє мені свою автівку, яка в ідеальному стані, а багажник, як глянцевий. Коли зауважую, що таксисти їздять за кермом «під мухою», разом із колегою зізнаються, що спиртного не вживають (хіба зрідка), а ось водії маршруток люблять на кінцевій зупинці чвертку вмастити…

Розпитую голову ГО «Автомобіліст України» і таксиста Олександра Савича, чи багато має клієнтів? «Здається, сьогодні люди грошей на маршрутку не мають…», - каже. Пан Олександр працює як приватний підприємець (надає послуги перевезень власним автотранспортом). “Шашечка” на його машині білого кольору. Розпитую про ціни. До вокзалу таксист бере в середньому 80 грн., на Сихів (до верхнього “Шувару”) — 80-90 грн., до «Санта-Барбари» - 100 грн., на Левандівку проїзд обійдеться у сотку. «Кілометр у середньому коштує 10 грн., радіотаксі бере по місту 5 грн., за містом — 7 грн.», - каже водій. 

Голова громадської організації нарікає, нічого на ринку таксоперевезень не змінилося. «99, 9% таксистів в Україні у тіні, з них 1% - приватні підприємці, -  каже пан Олександр. —  Фірми радіотаксі, яких на ринку є безліч, не сплачують усіх податків. У їхньому статуті написано, що надають інформаційні послуги (тобто замовлення таксисти отримують по мобільному). З кожного виклику власник фірми радіотаксі отримує 15% прибутку. Частину заробітку, 3/4 від суми, відвозить до Києва… Їм  вигідно так працювати, тому і за проїзд беруть дешевше».

«Чимало водіїв показували мені ліцензії. Вони вважають себе легальними таксистами», - кажу. «Ці ліцензії — фільчина грамота, - каже Олександр Савич. — Є фірми, які на цьому заробляють. Компанія, яка займається перевезенням людей, може бути легальною тільки тоді, коли має спеціалізовані машини таксі. Тоді це таксомоторне підприємство». «Водії кажуть, якщо немає ліцензії, їх штрафують». «Якщо ви не маєте липового папірця, вас можуть оштрафувати на 17 тисяч грн. Це правда», - каже перевізник. Пан Олександр сплачує у податкову 4% від прибутку. У квартал виходить 400 грн. «А лічильники водії включають?» - цікавлюся.  «Перед тим, як поставити лічильник, його треба опломбувати і перевірити, але цього ніхто не робить. Це шахрайство. Та людям байдуже: є лічильник чи ні, їм аби дешевше…».   Коли розпитую пана Олександра про Uber, він не у захваті від цієї ідеї. Каже, таксистами працюватимуть усі, кому не ліньки. Чи відповідатимуть ці водії за безпеку пасажирів? 

…До таксиста підходять поляки. Четверо хлопців просять відвезти їх до «Ашану». Якраз підійшла черга пана Олександ­ра везти пасажирів. «Скільки?» - питають. «100 грн.». Хлопаки і не думають торгуватися… 

А тим часом…

Найближчим часом Міжнародний сервіс таксі Uber запрацює  у Львові. Про це заявив позаштатний радник мера Львова Андрія Садового з питань інновацій та інвестицій Ілля Кенігштейн.

Uber - американська компанія, яка була створена у 2009 році. На сьогодні послуги Uber доступні у 68 країнах та більш ніж у 300 містах світу. Компанія отримує від працюючих у ній таксистів комісію в розмірі 20% від кожного виклику. Додаток Uber дозволяє користувачеві замовити машину з водієм і відстежити її переміщення до зазначеного місця, а оплата послуг здійснюється за допомогою банківської карти. Додаток доступний для завантаження на мобільні ґаджети, що працюють на базі iOS та Android.

Вартість послуг цього мобільного сервісу набагато нижча, ніж у професійних служб. Як таксі буде використовуватися не машина професійної служби, а засіб пересування простого автомобіліста, який побажав заробити за допомогою Uber приватним перевезенням. Представники української таксомоторної асоціації та професійної спілки таксистів вважають, що Uber дасть можливість працювати нелегальним перевізникам, не сплачуючи при цьому податків і не відповідаючи за безпеку та комфорт пасажирів…  

Фото автора