ВР у першому читанні схвалила зміни до Конституції щодо правосуддя

Проект підтримали 244 народні депутати.

Верховна Рада попередньо схвалила законопроект "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (реєстраційний №3524).

За це рішення проголосували 244 із 356 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі, повідомляє Укрінформ.

"Законопроект спрямований на забезпечення незалежності судової влади, підвищення вимог та професійних стандартів до суддівського корпусу, обмеження імунітету суддів до функціонального, оптимізацію системи судоустрою, забезпечення інституційної спроможності прокуратури, адвокатури та системи виконання судових рішень, а також на забезпечення безперервної та ефективної роботи органів судової влади на перехідний період", - йдеться у пояснювальній записці до документа.

Зміни до Конституції щодо правосуддя, зокрема, передбачають, за словами представника Президента у ВР Степана Кубів, що Президент призначає на посаду та звільняє з посади за згодою Верховної Ради України Генерального прокурора.

"Також у проекті закону прописано, що до повноважень Верховної Ради України належить і висловлення недовіри Генеральному прокуророві, що має наслідком його відставку з посади", - пояснив Кубів.

Законопроект №3524 містить норму, що призначення на посаду судді здійснюється за конкурсом, крім випадків, визначених законом.

У документі вказано, що в Україні діятиме Вища рада правосуддя (замість Вищої ради юстиції), яка, зокрема, вноситиме подання про призначення судді на посаду та ухвалюватиме рішення про звільнення судді з посади.

Окремо передбачені норми щодо незалежності й недоторканності суддів. Зокрема зазначається, що без згоди Вищої ради правосуддя суддя не може бути затриманий або утримуватися під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Також встановлюється, що суддю не може бути притягнуто до відповідальності за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку. Пропонується, щоб суддя призначався на посаду безстроково, а також у законопроекті є ряд підстав, через які суддю може бути звільнено з посади.

Щодо Конституційного суду, то у законопроекті зазначається, що він вирішуватиме питання про відповідність Конституції, законів України та у передбачених цією Конституцією випадках інших актів, здійснюватиме офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до цієї Конституції.

Президент України, Верховна Рада України та з'їзд суддів України, згідно із проектом закону № 3524, призначають по шість суддів Конституційного Суду України. Відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду здійснюватиметься на конкурсних засадах у визначеному законом порядку.

"Це перший крок до справжньої судової реформи", - заявив спікер Володимир Гройсман.