Голів податкових інспекцій обирають... за кількістю «лайків» у Facebook?

Головний податківець Львівщини пропонує на керівні посади тих податківців, які уже мають догани. І яких підприємці звинувачують у вимаганні хабарів.

Більше року податкова Львівщини працювала без керівника, поки з другої спроби не призначили Ігоря Кондра. Схоже, призначення керівників у районні інспекції буде не менш скандальним. Ігор Кондро, як і обіцяв, висунув список кандидатів на керівні посади в ДПІ області на громадські обговорення. Перелік кандидатів разом з їхніми біографіями навіть “вивісили” на офіційній сторінці ДФС Львівщини у  Facebook. Мовляв, підприємці мають тиждень, аби ознайомитись з переліком кандидатів та надіслати свої зауваження (якщо такі будуть). Та виявилось, що підприємцям дали “вибір без вибору”. З 24 запропонованих паном Кондром осіб  23 сьогодні займають керівні посади у податковій. 

Те, що громадські обговорення намагаються перетворити на фарс, було зрозуміло з перших хвилин слухань — коли Ігор Кондро почав зачитувати рейтинг кандидатів, який склали... за кількістю “лайків” у Facebook. За його словами, кандидатів він обирав за критеріями фаховості і порядності. Однак скидалось на те, що фаховість оцінювали за кількістю років, які людина пропрацювала в системі. Підприємці наполягають на тому, аби по кожному кандидату їм надали статистику стосовно кількості звернень на “Пульс податкової” (номер, куди платники можуть повідомляти про порушення з боку працівників фіскальної служби), а також дані про кількість податкових актів скасованих через суд. Однак податківці вважають, що складати рейтинг, наприклад, за кількістю судових оскаржень — неправильно. 

“Я вам дав на обговорення 24 особи. Ви дали якісь поодинокі факти. Наприклад щодо непризначення Завади, щодо Огоновського, щодо Петрик... Але це є точкові факти. Ну може людина один раз... Ми будемо по конкретному факту розбиратись, тому що є судова практика. Буває, повністю рішення суду йде протилежно до судової практики. Я не заперечую, що такі факти є, але для мене вони не є на постійній основі. Пишуть двадцять людей, що ця Петрик — порядна людина, а по одній людині є якесь зауваження...” — намагався заперечити Ігор Кондро. 

Своєю чергою представники підприємницької спільноти кажуть, проблема у тому, що чимало підприємців просто бояться відкрито виступати проти податкової, оскільки після кожного такого “акту непокори” тиск на бізнес лише посилюється. У приватній розмові називають такі суми хабарів, що волосся дибки стає. “В одного підприємства вимагали 100 тисяч доларів за можливість вести тут бізнес. Але як ти це доведеш?” — каже один з підприємців. І справді, довести, що у тебе вимагає хабара досвідчений податківець, складно, адже за роки роботи у них уже є “свої” і у прокуратурі, у і службі безпеки. Хіба новачок може попастись. Скажімо, керівник підприємства “Ренком” Олег Медик написав заяву у прокуратуру про те, що його схиляють до дачі хабара. Замість очікуваного розслідування отримав лише свіжі проблеми — працівники прокуратури повідомили про заяву податківців, а саму заяву перекваліфікували у звернення. Про цю гучну справу “ВЗ” писав у номері за 20 серпня. Виступав Медик і на громадських слуханнях, оскільки двоє фігурантів цієї справи, Ольга Петрик та Андрій Євстахевич, є у списку кандидатів на керівні посади. Пані Петрик не заперечувала, що має догану за акт “Ренткому”, Ігор Кондро визнав, що знає про цю справу. Однак все одно висунув ці кандидатури...

“У нас нема претензій до жодного кандидата. У нас є факти, — заявив голова громадської організації “Розвиток громади” Андрій Болюбаш. — Начальник Сихівської районної інспекції Роман Сас за 2012 рік від Кривуна В.Я. отримав понад 100 тисяч доларів США. Чому така велика сума? Бо йдеться про конвертаційний центр з мільярдним оборотом.  Є навіть порушені кримінальні провадження. Чи такий пан Сас може пройти на очільника ДПІ?”

Нагадали голові ДФС області і про нещасний випадок, коли підприємиця викинулась з вікна будівлі податкової. Кримінальне провадження за цим фактом уже закрили — винних у доведенні до самогубства не знайшли. Тим не менше, підприємці просять не призначати на керівні посади Олену Гарасим’як, яка начебто особисто спілкувалась з загиблою і погрожувала їй в’язницею, хоча цей факт і не доведений. У зв’язку з цим самогубством просять не призначати і Андрія Зубрицького. Однак Ігор Кондро заявив, що може за пана Зубрицького поручитись... 

Коментар для «ВЗ»

Андрій Гринчук, голова “Комітету підприємців Львівщини”

Якби головою обласної ДФС була б людина не з середовища податківців, було б легше знайти спільну мову. Ми вільні робити свої зауваження стосовно кандидатів, наводити факти порушень, але чи вони будуть враховані? Нам запропонували список з осіб, які мають догани, по яких є купа скасованих актів. Податкову систему країни треба реформувати, бо її довели до ручки. Людей, які брали в цьому участь, нам пропонують як кандидатів на керівні посади в оновлену податкову. Якщо хочемо змін, то обирати керівників треба з професійних аудиторів, а не з тих, хто працював у податковій ще при Медведчуку, Хом’яку, Януковичу...