Передплатити Підтримати

Володимир ЗУБ: «Виборців Чернігова морально ґвалтують!»

Недільне голосування у цьому місті обіцяє бути найскандальнішим в Україні.

У найближчу неділю у Чернігові відбудуться проміжні вибори народного депутата (тутешній 205-ий одномандатний округ “осиротів” ще у березні, після того, як переможець на парламентських виборах 2014 року Валерій Куліч перебрався у крісло голови облдержадміністрації). Нові перегони привертають увагу не стільки рекордною кількістю кандидатів — 91, скільки безпрецедентним нехтуванням законів, правил і норм. Є загроза збройних конфліктів на виборчих дільницях і біля них. За скандальністю чернігівська епопея ризикує перевершити сумнозвісні вибори мера Мукачевого у квітні 2004 року... Свій погляд на “торжество демократії” - у кандидата з Галичини, начальника управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимира Зуба, який свого часу жив і працював у Чернігові.

- Чи справді існує загроза для чесних виборів у неділю, 26 липня?

- Те, що зараз відбувається у Чернігові, — сором і сум! Ми є свідками знущання над жителями цього міста, їх морального згвалтування. Молодь щиро вважатиме і буде переконана у тому, що так брудно усе і повинно бути, для них негідна поведінка може стати нормою, а старше покоління остаточно розчарується у всьому. Такої ганьби за рідне місто я не відчував за все своє життя...

- Що вас шокує?

- Наглість, безпринципність. . На кожному кроці я бачу приниження виборців, обман, ошукування людей. Використовується адмінресурс з боку провладного кандидата — у Чернігів по черзі приїжджають всі міністри, і це видається за турботу про громадян. Насправді — забирають ресурси з інших територій і передають у Чернігів. З боку іншого кандидата використовується величезний фінансовий ресурс, прямий підкуп виборців — шляхом видачі продуктових пакетів. Це жахіття! Люди товчуться, б’ються у тисячних чергах.

- Чому ваші земляки погоджуються на таке приниження?

- Є два чинники. Мені так здалося, що у Чернігові людей до цього методично привчав, починаючи з 2003-го року, депутат Ярославський. На жаль, це продовжується. Заїжджі грошовиті кандидати методично навідуються у Чернігів, щось для міста зроблять — і чернігівці тим тішаться. Чекають наступних виборів з подачками. Через бідність люди втрачають гідність. Громадян довели до краю. Але не всі місцеві жителі втрачають обличчя. Багато хто засуджує такі методи політичної боротьби з обох боків. Не хочуть іти на вибори, щоб не ганьбити себе. Думаю, це теж одна з технологій: зробити ситуацію абсурдною, довести її до ідіотизму в квадраті — щоб думаючі люди через образу не прийшли на виборчі дільниці. А щоб з’явилися ті, кому роздали пайки, у чиєму дворі спорудили дитячі майданчики. Важко уявити, що у ХХІ столітті таке може бути. 

- Оглядачі побоюються, щоб через високий градус протистояння не виникли збройні конфлікти...

- Інформація про це у Чернігові з’являється. На вулицях видно багато осіб “спортивної” статури, у камуфляжі. Зросла кількість машин з маркуванням добровольчих батальйонів (чи правдиві вони, важко сказати). Спостерігається небачений досі “туристичний” бум. У готелях всі місця зайняті приїжджими. Є всі підстави вважати, що іде підготовка силової підтримки того чи іншого кандидата. Це сумно. Щоправда, два дні тому з’явилися високі представники з МВС. Хотілося б, щоб вони забезпечили порядок, а не брали участь у безладі.

- Ваш прогноз на неділю — чи буде вільним волеявиявлення чернігівців?

- Вірю у мудрість людей. Я виріс у Чернігові, працював тут лікарем, маю багато друзів. Кажу їм: якщо люди в Україні двічі вийшли на Майдан і перемогли, то вони можуть перемогти і тут. Якщо прийдуть на дільниці і проголосують розумом, то здолають “гречкосіїв”, зокрема двох “видатних діячів сучасності”, які про Чернігів дізналися лише кілька місяців тому.