Передплатити

Казкова бурштинова столиця

Не лише архітектура, а й ювелірні прикраси з бурштину манять туристів у Гданськ.

Я вже й збилася з рахунку, скільки разів перетинала кордон з Польщею. Здавалося, що об’їздила усю цю сусідню країну вздовж і впоперек, бачила безліч старовинних замків, і у кількох навіть ночувала, гуляла старовинними краківськими і вроцлавськими вуличками, насолоджувалася їхньою культурою і архітектурою. Та коли сказала директору турфірми “Карпатія-Галич-Тур” Любові-Теодозії Микитці, що за своє життя жодного разу не була у Варшаві, вона пообіцяла здійснити мою мрію. Недавно я повернулася з тієї туристичної подорожі, яку наша група розпочинала зі старовинного північного містечка Польщі — Гданська, що розкинулося на березі Балтійського моря і є морськими воротами країни. 

Гданськ — красивий і спокійний, чистий і водночас не такий, як усі. Його історична частина, центр, вулиця Довга, переносять з реальності у щось казкове і загадкове. Складається враження, що машина часу перенесла нас щонайменше на п’ять століть назад. Довжелезна вулиця, старовинні будинки, “зазивали”, що ніби з-під землі з’являються перед вами і мало не силоміць затягують у бари і кафе... І посеред вулиці — фонтан Нептуна, що символізує зв’язок міста з морем, і бій годинника на вежі, що заворожує.

Гданськ — шосте за величиною місто у Польщі. Разом з містом Гдинею і пляжним курортним містечком Сопотом він утворює агломерацію Труймясто (Трійне місто), яка фактично і є одним містом з загальною кількістю населення майже мільйон осіб. 

Про Гданськ вперше згадали у літописі під час місіонерського походу святого Войцеха до язичницьких племен пруссів у 997 році, через це у 1997-му поляки урочисто відзначали тисячоліття міста.

З містом пов’язано чимало відомих імен і пам’ятних подій. У ХVІІ столітті тут жив і працював астроном Ян Гевелій, у Гданську народилися знамениті Фаренгейт і Шопенгаузер. Саме у Гданську на знак протесту проти тодішнього режиму у 1980 році народився робітничий рух “Солідарність”. Тут, на судноверфі, працював електриком майбутній президент Польщі Лех Валенса. Наша гід показувала нам будинок, у якому і зараз працює старенький Лех Валенса, де набережною гуляє море туристів і де не виставлено полку охоронців — він усе життя був доступним для людей. Бачили ми і двоповерховий будинок, у якому мешкає екс-президент Польщі з дружиною Данутою. Як написала у своїй біографічній книзі пані Данута, будинок вони будували з чоловіком такий, щоб у ньому було затишно усім вісьмом їхнім дітям. Але діти виросли, випорхнули з родинного гнізда, і у величезному будинку залишилася вона зі своїм Лехом. 

Гданськ називають світовою столицею бурштину. Що мене здивувало: свої шедеври польські ювеліри, які так високо цінують у світі і якими гданці пишаються, часто виготовляють з імпортованої сировини, у тому числі й з української. Хоча Гданськ обігнав Рівненщину, Україна має ще шанс використати бурштин для промоушена свого туристичного потенціалу у світі. Як це так, що багата на “золото Півночі” Рівненщина не стала туристичною Меккою для заможних німців, американців чи скандинавів? Хто хоч раз побував у Гданську, той зрозуміє, про що йдеться: шалені гроші на бурштині заробляють не ті, хто нелегально добуває сировину і майже задарма віддає контрабандистам, а ті, хто виготовляє з неї дорогі ювелірні прикраси і продає за десятки тисяч євро багатим іноземцям. У Гданську, Гдині, Сопоті, та й в інших прибалтійських містечках, можна побачити чимало бурштинових галерей, де продають чудові вироби. Окрім різноманітної біжутерії, прості, зате елегантні вироби можна придбати навіть за 15-20 злотих (90-120 грн. — Г. Я.), у цих магазинах знайдете неймовірної краси шахові дошки, моделі кораблів, до яких навіть страшно підійти, бо ціна таких шедеврів сягає кількох тисяч євро.

Бурштинове ремесло — туристична приманка, що створює особливий клімат прибалтійських міст Польщі. Гданськ не був би Гданськом, якби не його відома вулиця Маріацька, де у кожному будинку, що є шедевром архітектури, збудованих у ХVІІ столітті, є бурштинова галерея! Перед будинком — декоративні сходи з залізними перилами. Цей казковий куточок настільки вражає, що сюди хочеться повертатися знову і знову. 

Якщо вам випаде нагода побувати у Гданську, обов’язково відвідай­те Головне місто, яке увінчують Верхні Ворота ХVІ століття з гербами Польщі, Гданська і Королівської Пруссії. Ці ворота відкривають так званий Королівський Тракт — це був шлях, яким проходили польські королі під час своїх візитів. Тракт простягається вулицею Довгою і Довгим ринком. Впродовж цього маршруту, як декорація до казки, вишикувалися величні будинки з розфарбованими фасадами. Найгарніший з них належить Золотому Дому, а поруч — Ратуша, у якій діє музей історії міста, перед яким стоїть Фонтан Неп­туна — символ Гданська, біля якого у старі часи збиралися купці. 

За словами гіда, зі статуєю Нептуна пов’язана історія появи всесвітньо відомого гданського трав’яного лікеру “Гольдвассер”. За легендою, розгніваний морський бог через те, що у його фонтан постійно кидають золоті монети, вдарив по них своїм чарівним тризубцем. Роздроблені від його удару монети перетворилися у тоненькі золоті нитки, які й досі можна розгледіти у бокалі з цим п’янким трав’яним настоєм...

Редакція “Високого Замку” дякує туристичній фірмі “Карпатія-Галич-Тур” за організацію цікавої подорожі.

Фото автора

Ще більше новин від «Високого Замку»?
Долучайтеся до нас у Telegram