Передплатити

Імпортні товари уже розкіш, а тепер ще й податок на імпорт впроваджують

Продукти харчування обкладуть 10% імпортним збором, а медикаменти обіцяють не чіпати

Попри прогнози, що за тиждень-два після відмови від індикативного курсу долар вгамується і навіть подешевшає, ціни на валюту не думають зупинятись.

18 лютого ціни на міжбанку перевалили за 27 гривень за долар та 31 гривню за євро. Хоча ще кілька тижнів тому здавалось, що такого курсу просто не може бути. Так, після переходу до єдиного курсу валюти у касах банків стало більше. Зате стало значно менше тих, хто з зарплати хоче купити 100 доларів на “чорний день”. Погодьтесь, при середній зарплаті 3500 гривень думаєш, як би на комуналку та харчі вистачило, а не про те, де купити валюту. Так що даремно пані Гонтарева та деякі депутати списують обвал гривні на паніку населення. То чого ж курс і далі падає? Адже є і позитивні новини — МВФ погодив виділення Україні фінансової допомоги.

«Для курсу гривні фундаментальними проблемами залишаються негативне сальдо торгового балансу та відтік капіталу через воєнні дії на Донбасі, — вважає провідний експерт інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB Андрій Шевчишин. — Негативне сальдо платіжного балансу за підсумками 2014 року становило рекордні 13,3 млрд. доларів, а золотовалютні резерви перебувають на одинадцятирічному мінімумі 6,42 млрд. доларів. Кредит МВФ буде сприяти стабілізації ситуації, однак фактичне виділення коштів у кращому разі очікується в березні”.

Однак попри шокуючий курс, який робить імпортні товари недоступними для людей, що живуть на мінімальні зарплати та пенсії, та робить банкрутами ще недавно успішні фірми, уряд підготував для нас чергову порцію холодного душу. Додатковий збір з імпорту таки запровадять. Міністр фінансів Наталія Яресько заявила, що рішення уже прийняте і набуде чинності найближчими днями. “Як тільки будуть готові деякі списки критичного імпорту, медичного та енергетичного, то воно буде введено в дію”, — заявила Яресько. Під основний удар потраплять готові продукти харчування, жири та олії тваринного і рослинного походження, алкогольні та безалкогольні напої, тютюн та живі тварини — їх обкладатимуть 10% збором. На всі інші товари, окрім тих, що визнають критично важливими (їх перелік якраз формують), діятиме 5% збір. Звільнили від імпортного збору електроенергію, вугілля, природний газ, нафту і сирі нафтопродукти, бензин і дизельне пальне. Крім того, не братимуть збір з медичних виробів для проведення гемодіалізу та лікування онкозахворювань, фармацевтичної продукції і компонентів для її виготовлення, які не виробляються в Україні (за затвердженим Кабміном переліком).

«При такій глибокій девальвації дорожчають спочатку імпортні товари, потім послуги, а далі і товари вітчизняного виробництва. Починається ланцюгова реакція. І додатковий імпортний збір її лише посилить, — каже голова комітету економістів України Андрій Новак. — На жаль, уряд іде найпростішим шляхом — шукає додаткові надходження до бюджету, запроваджуючи нові податки та збори. В результаті знижується купівельна спроможність населення та можливості роботи бізнесу. Уряд не працює категоріями стратегічного планування. Навіть тактичних планів — на рік-два — не роблять. Вони планують максимум на квартал наперед, не аналізуючи, які наслідки матимуть їхні рішення за рік-два. А наслідком їхньої політики буде поглиблення падіння ВВП. Побачите — прогнози погіршуватимуться щокварталу”.

Ще більше новин від «Високого Замку»?
Долучайтеся до нас у Telegram