Без червоної доріжки і вільний вхід для глядачів

У Трускавці проходить V Міжнародний кінофестиваль телевізійних фільмів «Корона Карпат»

Трускавецький Міжнародний кінофестиваль телевізійних фільмів «Корона Карпат» цього року відсвяткував свій перший ювілей. П’ять років про свято кіно знають не лише у цьому прикарпатському місті, а й в усій Україні і далеко за її межами. Тому й не дивно, що з кожним роком подають заявки все більше українських і зарубіжних режисерів. Редакція газети «Високий Замок», взявши під інформаційну опіку фестиваль, усі ці роки стежила за тим, як крок за кроком організатори «Корони Карпат» підіймалися на міжнародний ринок, щоб заявити про себе на увесь світ.

Згідно з положенням, фестиваль має статус некомерційної щорічної національно-культурної акції. За чотири роки на фестивалі учасники 50 країн світу представили понад 100 фільмів.

Ще минулого року планували, що п’ятий, ювілейний, кінофестиваль у Трускавці має відкритися і пройти з особливим розмахом і притаманною фестивалям помпезністю. Про велике бажання взяти участь у ньому заявляли представники багатьох країн. Однак ще два місяці тому організатори «Корони Карпат» засумнівалися у доцільності його проведення.

— У країні неспокійно, тож півроку тому думали, що доведеться відмовитися від його проведення, — сказав журналісту «ВЗ» генеральний директор ТМКФ «Корона Карпат» Олег Карпин. — Але коли нам з різних країн надіслали на конкурс багато фільмів, зрозуміли, що не маємо права відступати назад. Прийняли рішення проводити кінофестиваль, але не такий, як попередні. Насамперед відмовилися від червоної доріжки. Фестиваль наш благодійний — вхід на усі кіноперегляди безоплатний. А кошти, зібрані після перегляду кожного фільму, які глядачі кидають у скриньки, буде передано сім’ям, які втратили родичів у зоні АТО.

Дехто з акторів здивувався, як це так — у кінотеатр «Злата» заходять усі охочі, а для знаменитостей не постелили червоної доріжки. Зате як зайшли у зал, були приємно вражені — усі місця зайняті. Подивитися на зірок кінематографа прийшли трускавчани і гості курортного міста.

- Цього року на кінофестивалі представлено 12 фільмів в основній конкурсній програмі, а також благодійну програму, що включає у себе показ українських фільмів патріотичного спрямування не лише у Трускавці, а й Східниці, Бориславі, Львові для збору коштів сім’ям, які втратили родичів у зоні АТО, — сказала журналісту «ВЗ» генеральний продюсер кінофестивалю Любов-Теодозія Микитка. — Вже стало традицією закладати плиту на Алеї кінослави фільму-переможцю, який взяв Гран-прі на попередньому кінофестивалі. Цього разу таку плиту буде відкрито на честь українського фільму «Хайтарма» режисера Ахтема Сеітаблаєва, який переміг на четвертому кінофестивалі у 2013 році.

У програмі свята кіно — ретроспективний показ фільмів Юрія Іллєнка «Криниця для спраглих», «Білий птах з чорною ознакою» та «Молитва за гетьмана Мазепу». Ну і, звичайно, який кінофестиваль без творчих зустрічей з акторами! Вже стало традицією привозити кінематографістів у Бориславську спеціалізовану школу для дітей з порушенням опорно-рухового апарату. Коли меценат Сергій Розора, який уже шість років опікується вихованцями цього закладу, привіз артистів, хлопчик в інвалідному візку запитав: «Оксана Сташенко з вами приїхала?». За словами пана Сергія, акторка Сташенко щороку привозить дітям не лише подарунки і чергову серію фільму про Мухтара, а й співає з дітьми, дивиться мультики. Її героїню Жанну у цьому серіалі діти дуже люблять, тож попросили, як вона приїде наступного разу, щоб привезла зі собою ще й виконавця головної ролі — вівчарку Мухтара.

— Якось ми пообіцяли дітям, — каже Сергій Розора, — що Мухтар наступного разу буде. А дітей обманювати не можна. Якщо пообіцяли, слова треба дотримати. Довелося мені у сусіда позичити на день його вівчарку і привезти у Борислав. Скільки було радості! Здійснилася їхня маленька мрія.

Цього разу Оксани Сташенко не було. Зате у гості приїхали режисер і актор Віктор Андрієнко та оператор Олександр Кришталович з фільмом «Іван Сила». От тільки тут на нас чекала неприємна несподіванка: керівництво школи не подбало про нормальний перегляд фільму.

Хоча Сергій Розора попереджав, що гості будуть. Бібліотеку, у якій ховають звукові колонки, не змогли відчинити. Бо хтось забрав зі собою ключ. До того, щоб у залі повісити екран, також нікому не було діла. Та й директора на місці не було. Вихователі пояснили — пані директор мала у той час невідкладні справи. Добре, що старшокласники метикуваті і зробили все для того, щоб «Івана Силу» подивилися всі. Віктор Андрієнко розповів неповносправним дітям, щоб ніколи не опускали рук. І навів приклад: виконавець головної ролі у фільмі «Іван Сила» Дмитро Халаджі у дитинстві був інвалідом. Але він дуже хотів перебороти хворобу, працював над собою, а зараз — виступає у цирку. Дмитро не лише сильний фізично, він, насамперед, сильний духом. Артисти роздавали автографи після перегляду фільму і фотографувалися з дітьми.

Які діти не люблять мультиків? На цьогорічному кінофестивалі серію мультфільмів надала Аргентина, яка щороку бере участь у фестивалі. І не просто бере участь — кожного року на свято кіно до Трускавця приїжджав консул Аргентини в Україні. Тож коли у Народному домі у Східниці глядацький зал заповнили діти і на сцену вийшла Надзвичайний і Повноважний Посол Аргентини в Україні Ліла Ролдан Васкес де Муан, зал вибухнув оплесками. Такої почесної гості у Східниці ще не було!

— Я уже сім років працюю в Україні, — сказала журналісту «ВЗ» Ліла Ролдан Васкес де Муан. — Переживаю разом з українцями за долю їхньої землі. Вірю, що переможе добро і в Україні буде мир і спокій.

Щодня глядачі мають змогу не лише на екрані, а й перед собою побачити акторів і поспілкуватися з ними. От і перед переглядом фільму Юрія Іллєнка «Молитва за гетьмана Мазепу» виступила виконавиця ролі Кочубеїхи, вдова покійного режисера Людмила Єфіменко, рідний брат Юрія Герасимовича — Михайло Іллєнко та виконавець ролі Кочубея Віктор Демерташ. Виступають перед глядачами режисер Борис Савченко, режисер та актор, колишній «довгоносик» Віктор Андрієнко, композитор, учасник «Золотого гусака» Володимир Бистряков зі своїм «побратимом» Юрієм Рудченком, співачка і композитор Юлія Махотіна, співачка Наталія Кудряшова. Дарує радість у Трускавці своєю піснею щорічний учасник кінофестивалю співак і композитор Михайло Грицкан…

Хоч кінофестиваль цього року робили, як кажуть, з коліс, це не вплинуло на його потужність. Організатори доклали надзусиль, щоб у Трускавці фестиваль відбувся, а про місто, яке у світі знають як оздоровницю, говорили як про столицю кінематографа. Хто стане переможцем V Трускавецького кінофестивалю телевізійних фільмів «Корона Карпат», «ВЗ» розкаже в одному з наступних номерів. Переможця назве авторитетне журі, яке очолює кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч Іван Драч.

Фото з фестивалю тут