Відтепер — одна «хвиля» зарахувань

Вступ-2015: «вага» атестата «полегшала» до 20 балів, а мінімальний прохідний на ЗНО – до 100

Затверджено нові Умови прийому-2015. Свої правила прийому виші повинні затвердити на засіданнях вчених рад і розмістити на своїх сайтах та дошках оголошень до 1 грудня цього року. Серед нововведень — абітурієнти самостійно визначатимуть пріоритетність вузів та спеціальностей, буде лише одна “хвиля” зарахувань, і терміни вступної кампанії скоротять.

Все вирішує коефіцієнт

“Міністерство освіти дало вузам свободу визначити предмети ЗНО, необхідні для вступу на ту чи іншу спеціальність, — розповів “ВЗ” відповідальний секретар приймальної комісії Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені Ґжицького Олег Федець. — Торік прохідним був бал 124 із непрофільного предмета ЗНО та 140 із профільного. Ці обмеження знято. Мінімальний прохідний бал — 100. Якщо майбутній студент не здасть на цей мінімум, сертифіката ЗНО із конкретного предмета не отримає.

Ще одним нововведенням вступної кампанії-2015 стало те, що вуз для кожного із предметів, які абітурієнт здаватиме на ЗНО, повинен встановити відповідний коефіцієнт від 0,2 до 0,5. Цифра залежить від пріоритетності предмета на тому чи іншому напрямі. Загальна сума коефіцієнтів із трьох предметів має становити 0,9”.

Коефіцієнтна система важлива для навчального закладу, оскільки усе державне замовлення умовно поділять на дві частини. 80% державних місць розподілять по вишах до початку вступної кампанії, а 20% — після 1 серпня — останнього дня прийому документів. За ці 20% навчальні заклади повинні позмагатися. Таким чином Міносвіти хоче дізнатися, який конкурс між вузами. Рейтинг закладу визначатимуть за середнім балом абітурієнта, який вирахують за допомогою переведених коефіцієнтів. Чим більше до закладу приходитиме вступників із щонайвищими балами за сертифікатами ЗНО — тим краще. Вузи із низькими рейтингами опиняться внизу, а отже, із 20% державного замовлення, що залишилося, їм перепаде дуже мало. У 2016 році за рейтингом вузів планують розподіляти усі 100% державного замовлення.

Бали абітурієнтів теж множитимуть на коефіцієнти. Таким чином, якщо минулими роками максимальна кількість балів із трьох предметів ЗНО була 600, то цьогоріч — 180.

“Вага” атестата буде не 60 балів, як торік, — продовжив розмову пан Федець. — Бал шкільного атестата переводимо за відповідною шкалою та множимо на коефіцієнт. До прикладу, максимальні 12 балів у переведенні будуть рівними 200. Ці 200 множимо на коефіцієнт 0,1. Таким чином, максимальна “вага” атестата — 20 балів. Загалом, змінився спосіб обрахунку балів. Важливість атестата на тому ж рівні, що й торік”.

Максимальна кількість балів, яку абітурієнт зможе отримати за атестат та три предмети зовнішнього незалежного оцінювання, — 200. Ще додаткових 10 балів можуть отримати призери IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів та III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України та/або за успішне закінчення підготовчих курсів. Приймальні комісії очікують додаткових роз’яснень щодо цього пункту.

Не «хитатимуться на хвилях», а лише раз «ХВИЛЮватимуться»

Змінилися і терміни вступної кампанії. Прийом документів триватиме з 10 липня по 1 серпня.

“У нових умовах є таке поняття, як “пріоритетність” заяв, — пояснив Олег Федець. — Абітурієнт особисто формуватиме свій пріоритетний список навчальних закладів (три вузи, 5 напрямів підготовки. — Авт.), у які подаватиме заяви про вступ. Це буде список від найбільш до найменш бажаних. Тобто вступник зазначатиме у кожній заяві пріоритетність вибраного закладу та спеціальності від 1 до 15. При цьому «1» позначає найвищу пріоритетність”. Це пов’язано з відміною зарахування у так звані три “хвилі”. Їх скоротять лише до однієї. Усі заяви, подані абітурієнтом, вноситимуть до ЄДЕБО (єдиної державної електронної бази з питань освіти) із зазначенням пріоритетності. Якщо у вступника буде необхідна кількість балів, його рекомендуватимуть до зарахування в найбільш пріоритетний для нього виш. Якщо вибиратимуть між майбутнім студентом, у якого менша кількість балів, однак конкретний вуз “найбажаніший”, та абітурієнтом, що має максимальні бали, але заклад для нього не найпріоритетніший — виберуть першого.

2 серпня вузи мають вивісити рейтинговий список, і вступники повинні зробити свій вибір до 5 серпня. 7 серпня вивішують оновлений рейтинг, а 8 — останній день зарахування на бюд­жетну форму навчання. Зарахування за контрактом відбуватиметься до 14 серпня, а не до 25, як торік.