Передплатити

З українським паспортом — у списки «неблагонадійних»

Посвідчення з тризубом у шухлядах кримчан не дають кремлівцям спокою

Анексія Криму додала роботи придворним кремлівським юристам і держдумівським законописцям. Щоранку вони прокидаються з думкою, що б ще такого вигадати, аби «новоприбулі росіяни» відчули увесь «смак» путінської демократії. То кримських татар під статтю підводять — лише за те, що зустрічали свого нев’їзного до Криму лідера Мустафу Джемілєва на в’їзді до півострова («винних» покарали штрафами від 10 до 40 тисяч рублів, у переводі на гривні — 2,5-10 тисяч). То до п’яти років ув’язнення ліплять, якщо навіть заїкнетеся про повернення Криму Україні. А тепер «стряпають» закон, за яким матимуть списки усіх, хто не відмовився від українського паспорта. Як далі розпоряджатимуться цими реєстрами, можна лише здогадуватися. Нічого хорошого їх фігурантам точно не світить.

Законопроект, який вже ухвалили у першому читанні, — справа рук «палких українолюбів» Жириновського. З їхньої подачі усіх, хто, крім російського громадянства, має й інше, зобов’яжуть письмово повідомити про це Федеральну міграційну службу. За неявку з повинною — до 200 тисяч рублів (50 тисяч гривень) штрафу або до 400 годин виправних робіт.

Здавалося б, що поганого у запровадженні реєстру даних про осіб з подвійним громадянством (у Росії воно прямо не заборонено)? Тільки одразу виникає питання: чому це раптом захвилювало Держдуму лише зараз? Відповідь сама напрошується: українські паспорти у шухлядах кримчан не дають Росії спокою.

Роздаючи «корочки» з двоголовим орлом, здавати українські паспорти кримчан не змушували (обов’язкова відмова стосувалася лише держслужбовців і військових). Та, як виявилося, зарано тішилися ті, хто думав, що за посвідчення з тризубом на обкладинці точно нічого не буде. Якби не облікували, можливо, і не було б. Якщо ж ваше прізвище буде у списку тих, хто, крім російського, має й інший паспорт, хтозна, чи не використають це проти вас. Ну, наприклад, відмовлять у прийомі на роботу, бо через український паспорт «запишуть» вас у неблагонадійні. Або приглянеться комусь з «чистокровних росіян» ваша квартира з видом на море. Ось і знайдуть привід («ага: не відмовився від українського громадянства, то, може, прихований екстреміст-бандерівець?!»), щоб експропріювати у вас квадратні метри. І російський паспорт не допоможе.

Самої лише присутності у списку неблагонадійних буде достатньо, щоб обмежувати ваші права і пред’являти вам жорсткіші вимоги, кажуть правозахисники. Наявність «чужинського» паспорта можуть навіть використати як «вагомий аргумент» (звісно ж, не на вашу користь) у притягненні до кримінальної чи адміністративної відповідальності. Питання, де поставити кому у вердикті «покарати не можна помилувати», не стоятиме.

Путінська «демократія» отримає ще один батіг для приборкання «неугодних» і «норовливих». У Держдумі вигадують усе нові способи, як громадян або надовго посадити, або ж здерти з них величезні штрафи, заявила російська правозахисниця Людмила Алексєєва. «Скоро, — каже, — зберуться і вирішать, що і дихати безкоштовно не можна. По-моєму, вже все, що тільки можна, обклали штрафами. Якщо, наприклад, не почувши про новий закон, я не прийду і не повідомлю міграційну службу, що у мене — подвійне громадянство, з мене 200 тисяч рублів штрафу знімуть? З пенсією 13 тисяч? Депутати, напевне, по своїх заробітках штрафи міряють».

Ще більше новин від «Високого Замку»?
Долучайтеся до нас у Telegram