Чим живе Вільнюс за крок до саміту?

У столиці Литви відбувся фестиваль «Українське містечко у Вільнюсі»


Вільнюс, Литва Спеціально для «ВЗ»

28 листопада у Вільнюсі розпочнеться саміт “Східного партнерства” Європейського Союзу, який українці вважають для себе доленосним. Чим живе литовське місто за крок до саміту? Журналіст «Високого Замку» передає зі столиці Литви.

Вільнюс серед багатьох інших європейських столиць вирізняється спокоєм та поміркованістю. Литовців на вулицях небагато, вони нікуди не поспішають. На головному столичному проспекті Гедиміна про саміт «Східного партнерства» нагадує хіба що прапор з логотипом заходу.

Литовці про Україну відгукуються позитивно. Немає жодних упереджень. Пам’ятають, що у нас почасти була спільна історія, і ми одне одному не насолили. 25-річний литовець Мартінас каже, що має багато друзів в Україні, проте нічого не знає про євроінтеграцію України, саміт «Східного партнерства» у його місті і навіть про теперішні велелюдні протести в Україні. Інший житель Литви, 30-річний викладач філософії в університеті, про мітинги в Україні знає, стежить за подіями кожного дня. Про саміт він теж нічого не чув, але знає, що Україна хоче до Європи.

Український вечір у Вільнюсі

Приємною несподіванкою став Фестиваль української культури, який організували за підтримки Посольства України у Литовській Республіці та Посольства Литви в Україні.

У неділю на сцені під стінами Вільнюської ратуші зібралась група литовців, котрі спостерігали за дійством. Їх було небагато... Одна з причин такої пасивності — Литва з солідарності з Латвією оголосила траур у країні, що якраз припав на вечір української культури. Довкола сцени організатори поставили намети, де було представлено українське мистецтво, книжкову продукцію, традиційну українську кухню, а в одному з наметів волонтери навчали місцевих, як робити ляльку-мотанку.

На концерт приїхало багато українців: близько сотні відомих українських виконавців, поетів та письменників. Зокрема поет та письменник Іван Андрусяк, який розігрів публіку (у Вільнюсі досить холодно) читанням своїх творів. Організатори вшанували пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Та активно обговорювали протести українців, котрі в ту неділю набули величезного розмаху. «Україна — це Європа!» — скандували присутні на концерті українці під час виступу музичного гурту «Мандри».

Євромайдан з фестивалю зробити не вдалось, але святкова атмосфера відчувалася. Жителька Вільнюса Вірґінія була захоплена українським вечором: «Надзвичайно гарно. Ваша музика, сучасна зокрема, надзвичайна!». Вона поділилась своїми знаннями про сучасний стан справ в Україні: «Це дуже велика країна, яка зараз має проблеми з Росією, але вірю, що все налагодиться і буде добре. Про європейський вибір знаю небагато, лише те, що ви хочете у Європу, стати членом Євросоюзу і багато проблем у вас з цим зараз. Росія вас шантажує».

Наступного ранку площу перед міською ратушею прибрали і почали монтувати каркас ялинки.

«М’яч на полі Януковича»

Напередодні саміту вдалося потрапити до литовського сейму. Парламентарії переживають за Україну і долю Угоди про асоціацію у дні перед самітом. Уважно відстежують події в Україні, очікують офіційних заяв від влади та роблять свої прогнози події безпосередньо на саміті. Своєю думкою з кореспондентом «ВЗ» поділився депутат литовського сейму, лідер Партії зелених Лінас Бальсис: «Політична інтрига полягає в тому, що м’яч на полі Януковича, і йому вирішувати, що з ним робити. Ми ж чекаємо його приїзду і будемо дивиітись, що буде». Своїми думками поділився і депутат сейму та керівник Комітету іноземних справ Бенедиктас Йодка: «Парламент був здивований заявою українського уряду, бо ми багато працювали над цим питанням, адвокували Україну в Європі. Ми знаємо, що більшість українців бажає бути у Європі, заява вашого прем’єра нас занепокоїла, але кожна країна самотужки вибирає свій курс у власних інтересах. ЄС не має права на це впливати. Але я позитивно налаштований. Думаю, якщо не зараз на саміті, то у найближчому майбутньому Україна знайде свій шлях до цивілізації. Президент Янукович має всі можливості, аби в Литві підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Є інформація, що ЄС вже навіть зняв питання про помилування Тимошенко...».

Матеріал підготовлено в межах спільного проекту Школи міжнародної журналістики, www.my-media.org.ua (проект, що його впроваджує NIRAS/ВВС за фінансової підтримки Danida) та www.hromadske.tv