З намулу та сміття виглядала лише ручка хлопчика…

Журналіст «ВЗ» поспілкувалася з рятувальниками, які знайшли в каналізаційному колекторі тіло 2,5-річної дитини

Рятувальники ДСНС України у Львівській області знайшли в колекторі на вул. Роксоляни, 57, тіло 2,5-річного хлопчика Дмитрика. Дитина минулого тижня впала в каналізаційний люк на вул. Широкій, 86. Тіло знайшли за півтора кілометра від місця падіння — аж на другий день після жахливої трагедії. На пошуки хлопчика кинули десант рятувальників, працівників ЛМКП «Львівводоканал», водолазів: усього 110 чоловік, понад 20 одиниць техніки. Рятувальники пройшли 15 кілометрів каналізаційного колектора (деякі ділянки навіть повторно), перевірили навіть очисні споруди. Журналіст «ВЗ» поспілкувалася з рятувальниками, які знайшли та витягали з колектора померлу дитину.

На щоках — рум’янець, за вухом — засохла рана

…36-річний працівник ДСНС України Богдан Дуфанець досі не може оговтатися від шоку. Разом з ним тіло хлопчика знайшли та виносили на поверхню Володимир Федевич і Василь Шулак. За свою 12-річну практику Богдан Дуфанець ніколи не витягав з каналізації мертву дитину. «Під час дослідження каналізації ми перевіряли кожну купу намулу, — каже пан Богдан. — Потягнули рукою по сміттю та намулу, і тут раптом спливла дитяча рука. Почали розгрібати сміття — дитина лежала обличчям вниз. Володимир витягнув хлопчика, передав мені, і ми разом потягнули його до першого виходу на поверхню — 400 метрів».

Дитя виглядало як живе, тільки було брудним від намулу. На щоках навіть був легенький рум’янець… За вухом — рана з засохлою кров’ю, травма голови. Тіло віддали на судово-медичну експертизу. Фахівці, які першими побачили хлопчика, визначили: дитина довго не мучилася. Оскільки за вухом сильна рана, то, очевидно, смерть була миттєвою, від удару під час падіння з п’ятиметрової висоти колектора. Тобто по трубі течія несла хлопця вже мертвим.

Рятувальники досі здригаються, як згадують реакцію батьків, родичів, перехожих, коли їм сповістили, що знайшли тіло хлопчика. Мама, яка була в кареті швидкої допомоги, зайшлася в риданнях. Бабуся на той час лежала в лікарні, її госпіталізували ще в перший день трагедії. Львівський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді зв’язався зі сім’єю хлопчика, запропонував соціальну та психологічну підтримку.

Богдан Дуфанець каже, що для пошуків рятувальники виготовили навіть муляж дитини з пінопласту. Всередині була цегла і каміння, аби набрати ваги хлопця — 14 кілограмів. Муляж хотіли кинути в місці падіння, щоб подивитися, куди його понесе течія. Але тіло дитини знайшли раніше... «Працювати в каналізації було складно, сильно смерділо, — продовжує розмову Богдан Дуфанець. — Лазили навкарачки у спеціальних костюмах, світили ліхтариками. У кисневих масках працювали не постійно, бо було важко на плечах нести апарат. Маски одягали лише тоді, коли вже несила було терпіти сморід, щоб вдихнути свіжого повітря. Кисню вистачало на 52 хвилини, потім треба було знову заправляти апарат. Коли ми виходили на поверхню, з очей текли сльози. Стан колектора — жахливий: труби бетонні, але сильно засмічені та замулені. Пересування і пошук ускладнювало багато сміття і сильна течія. Йшли хаотично, майже наосліп. Решіток там не було, тунелі в поганому стані».

Розбір польотів: винен «Львівводоканал»?

За трагедію має відповісти начальник дільниці каналізаційних мереж західного району ЛКП “Львівводоканал”. Його підозрюють у службовій недбалості, яка призвела до того, що хлопчик провалився у каналізаційний люк. Як сказала «ВЗ» прес-секретар прокурора Львова Уляна Гавришків, працівника водопостачального підприємства затримано, готується клопотання до слідчого судді про тримання під вартою. Тим часом прокуратура Залізничного району Львова розпочала досудове розслідування кримінального провадження за фактом службової недбалості посадових осіб ЛМКП “Львівводоканал”, на балансі якого перебуває колектор. Директор “Львівводоканалу” Валентин Вольський дав свідчення прокуратурі щодо загибелі дитини. Будуть допитані й інші посадовці, зокрема Львівської міської ради. У разі доведення їхньої вини їм загрожує позбавлення волі на строк від 2 до 5 років.