Газ для населення подорожчає вже до кінця року?

Без графіка підвищення тарифів для населення МВФ навіть не обговорюватиме надання кредиту для України

Терпець увірвався. Після кількох безрезультатних поїздок в Україну МВФ поставив ультиматум: або тарифи для населення піднімуть, або жодного кредиту. «Розробка графіка підвищення тарифів (як і затвердження програми підвищення ефективності використання енергоресурсів з метою підвищення ефективності житлового, комунального та державного секторів) для ліквідації збитків «Нафтогазу» передбачається як попередню умову підписання угоди», — повідомляє “Дзеркало тижня” з посиланням на текст Меморандуму про економічну та фінансову політику між Україною і МВФ. Фонд також вимагає збалансування державного бюджету на поточний та наступний рік (дефіцит бюджету до кінця року не повинен перевищувати 2% ВВП) та стримування темпів зростання мінімальної зарплати. Крім того, у проекті бюджету на 2014 рік доведеться відмінити зниження ставки податку на додану вартість (планувалось, що наступного року ПДВ знизять з 20% до 17%), а зростання реальної зарплати у державному секторі має бути нульовим...

Та, СХОЖЕ, уряд нині у такій ситуації, що йому доведеться піти на усі ці непопулярні заходи. Цього року Україна повинна повернути рекордну суму боргів, а грошей на це у бюджеті нема. За підрахунками голови Комітету економістів України, цього року потрібно повернути з бюджету майже 9 мільярдів доларів зовнішнього боргу і ще близько 5 мільярдів внутрішнього. Це майже третина бюджету. Якщо цього не відбудеться, то під кінець 2013 року може виникнути стан технічного дефолту. Адже інші міжнародні інституції орієнтуються на МВФ — якщо Фонд відмовляє у позиці, то й інші організації відмовляються ризикувати. Крім того, гроші МВФ — одні з найдешевших. Якщо кредит МВФ обходиться у 2-4%, то євробонди — у 7,5-9,5%. Як кажуть, відчуйте різницю.

Експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Віталій Кравчук не настільки критичний. “Не можна сказати, що без кредиту МВФ Україна — банкрут. Але якщо уряд мислить принаймні середньостроково, то має розуміти, що ця позика нам потрібна, оскільки це — недорогі гроші. А що менша вартість запозичень, то менше навантаження на бюджет, — каже Віталій Кравчук. — Важко сказати, піде чи не піде уряд на підвищення тарифів для населення уже до кінця року заради кредиту МВФ. Але політично мудрішим було б це зробити зараз, ніж відтягувати до виборчого року. Що швидше це зробити, то краще. Адже різниця у ціні, яку сплачує за газ населення та теплокомуненерго, і ціною російського газу все більша. Її доводиться покривати з бюджету”.

У проекті Меморандуму МВФ передбачено 2,3 млрд. грн. для часткової компенсації зростання цін на газ для малозабезпечених. Натомість субсидії з бюджету для комуненерго (нині це 4,4 млрд. грн.) мають бути скасовані.

Попри двоякі заяви в уряді (частина урядовців запевняє, що тарифи піднімуть, частина — що на цю вимогу МВФ не пристануть), виглядає на те, що влада все ж готується до підвищення тарифів для населення. Але хоче зробити це таким чином, аби зняти частково з себе відповідальність. Зокрема, нещодавно парламент прийняв у першому читанні законопроект, який дозволяє підвищувати тарифи на енергоносії Національній комісії, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики (НКРЕ) без участі Кабінету Міністрів (досі нові тарифи НКРЕ набували чинності лише після погодження в уряді). Джерела у НКРЕ кажуть, що наразі готуються проекти постанов, за якими електроенергія має подорожчати на 25%, а газ — на 20%. Міністр фінансів Юрій Колобов на початку травня заявив, що Україна готується підписати угоду з МВФ уже найближчим часом (передбачається кредитна лінія на 15 мільярдів). Тож виглядає на те, що певні домовленості з МВФ уже є — лишилось залагодити формальності.