Передплатити Підтримати

У кожній хаті – по куму

На хрестини кличуть до десяти пар хрещених батьків

Смордва знаходиться неподалік райцентру Млинів, що на Рівенщині. Розбиті дороги, розвалена ферма при в’їзді, безробітна молодь... Тут живе понад тисяча людей. Попри буденні негаразди, місцеві духом не падають: ґаздують, тримають господарку та ще й давні українські традиції підтримують. Найцікавішою, мабуть, є кумування. Оскільки молодь зі села не втікає, тут популярні хрестини. Кожен смордвівчанин має кумів чи не в кожній хаті. Запрошують зазвичай до десяти хрещених. До хрещення готуються ретельно, навіть шалаш у дворі ставлять, бо всі гості не розмістяться у хаті.

«У селі маємо тридцять кумів»

25-річний Павло Панасюк народився і виріс у Смордві. Попри молодий вік, чоловікові довелося погнути спину на будовах у Росії та у Києві. І хоч заробляв непогано, тягнуло у рідне село. З дружиною виховують двох діток: 4-річного Михайлика та шестимісячну Соломійку. Молода сім’я тримає чимале господарство: шістьох свиней, пару коней, дві корови та 10 гектарів землі. Аби дати раду на полі, Павло придбав трактора. За повсякденними клопотами молодий господар не забуває й про естетику. Викладена камінням загорожа, ковані ворота, акуратні газончики, по яких “пливуть” лебеді. “Болгаркою вирізав із шини, — пояснює, — і пофарбував. Ніби дрібниця, а все навколо змінилося. Для дітей зробив дерев’яні гойдалки, біля двору посадив 15 ялинок. Хочу ще фонтан зробити, а двір викладу бруківкою”. Павло з дружиною не зраджують традицій — коли кличуть на хрестини, не відмовляються. Чоловік має чотирьох хрещеників, дружина — трьох. “Це ще тільки початок, — сміється Павло. — До сорока років, мабуть, буде зо два десятки хрещеників”.

В Олександра та Ольги Новіків підростає трійко дітей. 10-річна Ганнуся має п’ять пар хрещених батьків, 8-річний Сергійко — чотири, найменшого Павлика тримали до хреста шість пар хрещених. “У селі має-мо тридцять кумів, — хвалиться пан Олександр. — Ми всі, наче рідня. На свята усіх кличемо у гості. Бути хрещеним — це відповідально. Сам маю сімох хрещеників”.

Михайло Науменко має десятьох хрещеників. Каже, у кожній хаті на своїй вулиці має кумів. “Хрещені однієї дитини кумами один одного не називають, — пояснює чоловік. — Так звертаються лише до батьків дитини. Інакше б у нас все село “кумкалося”. Раніше за кумів брали навіть дітей. Та священик переконав людей, що хрещені мають бути повнолітніми, щоб усвідомлювали таїнство хрещення”.

Пан Анатолій та пані Людмила своїх дітей не мають. Півроку тому всиновили трирічного хлопчика. До цього батьківську любов віддавали хрещеникам. “У лютому вже одну хрещеницю видала заміж, — каже пані Людмила. — Толік вже двох оженив”.

«Якщо хрещених десять, дитинку загортають у десять крижм»

Хрестять малюків у Смордві за давніми звичаями. “Кожна кума має принести на хрестини крижму — рушника чи пелюшку білого кольору, в яку загортають дитину під час хрещення, — розповідає голова Смордвівської сільради Надія Онищук. — Якщо хрещених десять, то й дитинку загортають у десять крижм. Верхньою має бути найсвітліша, без кольорового візерунка тканина — щоб життя у дитини було світлим і чистим. Якщо хрещення відбувається у церкві, то священик опускає дитину у велику чашу з водою. Вдома її заміняє дитяча ванночка. Воду, в якій купали дитину, виливають під родюче дерево, щоб і від цієї дитини у майбутньому пішов рід. Після хрещення батьки запрошують кумів до столу. Бабуся немовляти готує святкові букетики для хрещених мам. Неод-руженим хрещеним дарують по дві квітки, аби ті були в парі. Ці квіти встромляють у шматочок хліба, котрий кладуть на чарку горілки. Це, кажуть, для того, аби дитина до року почала ходити. Хрещені мають за них заплатити”.

У свідоцтво про хрещення вписують лише одну пару хрещених. Яких саме — вирішують батьки. Років двадцять тому хрещених вписували ще й в акт у сільраді, без якого не видавали свідоцтва про народження.

Всі куми збираються разом, коли дитині виповнюється рік, потім — коли одружується. У рік хрещені батьки разом стрижуть дитинку. На весілля кожен хрещений та хрещена приносять по короваю.

Селяни пригадують випадок, коли рекордною кількістю кумів на хрестинах була 21 пара, тобто 42 людини.

До речі...

На Житомирщині живе чоловік, який має найбільше в Украї-ні хрещеників. У новоград-волинського бізнесмена Андрія Газарова їх аж 129 (!). За це чоловік отримав звання “суперкума”. Лише протягом минулого року підприємець охрестив дев’ятьох малюків. Половину своїх прибутків “суперкум” витрачає на хрещеників. Бізнесмен зізнається, велика кількість хрещеників стимулює його більше працювати, бо ж є кому допомагати.

Ще більше новин від «Високого Замку»?
Долучайтеся до нас у Telegram