Передплатити Підтримати

Музей Пінзеля розвалюється на очах!

Дах протікає, карнизи падають. І це будівля, куди мають повернутися скульптури геніального майстра...

Поки у паризькому Луврі експонують раритетні скульптури відомого майстра Іоана-Георга Пінзеля, споруда музею Пінзеля у Львові, де зберігалася левова частка експозиції, тріщить по швах! Уже кілька років костел Кларисок на площі Митній, де музей Пінзеля орендує приміщення, перебуває в аварійному стані. Ремонту потребують дах, фасад та приміщення музею. Востаннє споруду реставрували у 30-х роках. Тепер виникла нова загроза — аварійний карниз може обвалитися. Поблизу музею Пінзеля — зупинка транспорту на вулиці Личаківській. Містяни з острахом ходять повз аварійний костел Кларисок. Минулого тижня обвалилася частина карнизу. Комунальники обгородили місце стрічкою, але від нових обвалів ніхто не застрахований.

Кореспондент “ВЗ” поспілкувалася з містянами. Люди обурюються, що споруда вкрай понищена. У найгіршому стані — декор, який ледь тримається... На зупинці громадського транспорту маршруток і трамвая чекають кількадесят людей. “Піднімаю голову, зі сумом спостерігаю за руйнацією костелу, — розповіла “ВЗ” 40-річна львів’янка Іванна Кравчук. — Чула, що минулого тижня на зупинку впав шмат карнизу. Добре, що ніхто не постраждав. Музей Пінзеля потрібно рятувати. Спочатку укріпити декор, карнизи, щоб люди не боялися стояти на зупинці, а потім братися за ремонт даху, стін”.

Як розповіла “ВЗ” завідувач музею Пінзеля, науковий працівник Леся Банах, кімната, де зберігалися скульптури, була у належному стані. “За станом приміщення стежать фахівці інституту “Укрзахідпроектреставрація”, — каже завідувач музею. — Але дах протікає, стеля мокра. Храм пережив війну, тут був склад. Тепер потребує ремонту, реконструкції. Ліпнина відвалюється, карнизи перегнили через відсутність ринв для дощу. Хочемо, щоб влада нарешті взялася за ремонт. Востаннє гроші на ремонт виділяли у 2008 році. Тоді мали замінити бляху на даху. Роботи почали і кинули, оскільки не вистачило грошей. Риштування на даху досі не зняли”.

Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко зазначила, що сьогодні проблеми з музеєм були б менші, якби у 2008 році на ремонт даху виділили з державної скарбниці більшу суму (міська рада отримала лише 19 тисяч). Уся проблема — у дірявій покрівлі. “У 2009 році було опрацьовано проектно-кошторисну документацію на комплексний ремонт храму, — зазначає чиновниця. — Тепер потрібно завершити роботи із заміни даху, його конструкцій. Також потрібно рятувати фасад. Але для цього необхідно оновити проектно-кошторисну документацію, бо попередня застаріла. “Укрзахідпроектреставрація” хоче за проектну документацію 900 тисяч гривень. Це велика сума! Якщо документацію навіть зроблять, а належного фінансування робіт не буде, то старання будуть марними. Документи знову застаріють, і потрібно буде виділяти нову суму. Можливо, доцільніше піти іншим шляхом — виготовити документи окремо для ремонту даху, окремо для фасаду, гідроізоляції”.

Плани є, а грошей — як завжди бракує. Костел Кларисок перебуває у комунальній власності, а музей Пінзеля — у державній (ним опікується Міністерство культури). Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради звернулося з листом до уряду, Міністерства культури — з проханням виділити гроші на порятунок музею з державної кишені. “Якщо лише на проектну документацію потрібно 900 тисяч, то на ремонтні роботи — 9 мільйонів, — каже пані Онищенко. — Торік Міністерство культури відмовило нам у фінансуванні, цього року ще чекаємо на відповідь. Можливо, частину суми будемо закладати у міському бюджеті, хоча б на проектно-кошторисну документацію. Це вирішуватимуть депутати міської ради”.

Коментар

Ярослав МУЗИЧКО, голова депутатської комісії культури, промоцій, ЗМІ та туризму Львівської міської ради

Проблема гостра і стосується не лише музею Пінзеля, а й багатьох пам’яток Львова. Костел Кларисок перебуває у напіваварійному стані, але офіційного статусу щодо цього ще не отримав. Депутати міської ради знають про проблему. Під час розгляду проекту бюджету на 2013 рік я піднімав питання щодо виділення понад мільйона гривень на виготовлення проектної документації та ремонт даху. Усі погодилися, але у бюджеті так і не заклали гроші. Доведеться “вибивати” їх під час внесення змін до міської скарбниці.