Хто «копає» під «Криївку»?

На мережу популярних ресторанів знову «наїхав» чиновник від охорони культурної спадщини

Начальнику управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА Валерію Потюку не дає спокою успішне львівське підприємство — мережа концептуальних ресторанів Холдингу емоцій “!Фест”. Чиновник вимагає закрити усі ці заклади громадського харчування, зокрема найбільш популярний ресторан “Криївку”. Власників «Гасової лямпи», «Криївки», «Львівської майстерні шоколаду», «Лівого берега», «Дому легенд», «Львівської копальні кави» звинувачують у... незаконному веденні бізнесу, закидають, що концептуальні ресторани буцімто знищують культурну спадщину міста.

Вперше одіозну заяву Валерій Потюк зробив на засіданні Громадської ради при обласній державній адміністрації. “Мені прикро ходити біля «Копальні кави», прикро дивитися, як люди пхають руки і чешуть одне місце Мазоху, — обурювався чиновник. — Соромно дивитися на ті всі речі, які відбуваються у Львові. Давайте спільно закриємо «Криївку». Треба подумати, попросити санепідемстанцію, пожежників, громадськість прийти і зачинити цю ганьбу для нації». Невже обласний чиновник настільки заздрить комерційному успіху “фестівців”, що аж готовий вдатися до таких “совдепівських” методів боротьби, як нацьковування санстанції та пожежників на неугодний ресторан?

Адже саме “Криївка” притягає до Львова чимало відвідувачів не лише з усіх куточків України, а й з-за кордону. Навіть на міжнародному порталі для мандрівників tripadvisor “Криївка” засвітилася як один із п’яти найбільш замаскованих ресторанів планети. Туристи — це благо для Львова, бо залишають у місті гроші, а значить — сприяють створенню нових робочих місць у сфері послуг.

Міський голова Львова Андрій Садовий вважає, що “Криївку” закривати не можна: “Львів — туристичне місто, і мережа унікальних ресторанів значно збільшує приток туристів. Вважаю, закривати мережу не можна, тим більше, “Криївку”. Власникам раніше вже пред’являли претензії, але вони виправляли порушення — те саме можна зробити і зараз”. За чотири роки існування мережі “!Фест” притік туристів до Львова збільшився майже утричі, у 2011 році ця цифра сягнула одного мільйона осіб на рік. За словами співвласника “!Фесту” Андрія Худа, кількість відвідувачів мережі у Львові за рік становила близько 10 мільйонів осіб. Згідно зі статистикою, за день один іноземний турист залишає у Львові 300-400 євро. А що зробила Львівська ОДА, щоб покращити в регіоні інвестиційний клімат? Можливо, Валерій Потюк вважає, що гроші туристів Львову не потрібні?

Андрій Худо не виключає, що за допомогою різних претензій просто хочуть захопити його бізнес. “Судячи з масовості звинувачень, їх висувають із якоюсь певною метою, — каже він. — Вважаємо, за цим можуть стояти чиновники, які вирішили захопити перспективний і динамічний бізнес”. Валерій Потюк також володіє рестораном — у “Пороховій вежі”, — цитує слова Андрія Худа видання “Комерсант”. “Можливо, він намагається витіснити конкурентів, — каже співвласник “!Фесту”. — Ми звернемося в міліцію з проханням перевірити наші підозри, а якщо нам виставить звинувачення прокуратура — подаватимемо до суду”.

Тим ЧАСОМ Валерій Потюк надіслав у прокуратуру Галицького району Львова документи, в яких викладено порушення при будівництві ресторанів. Звернувся до ГУ МВС України у Львівській області із заявою, щоб розслідували факти вживання наркотиків в одному з ресторанів “!Фест”. Пану Потюку начебто відомо, що в туалетах закладу відвідувачі знаходили використані шприци зі слідами наркотиків. Отакої! Цікаво, чи навідувався чиновник хоча б в один нічний клуб Львова, де на дискотеках саме і розповсюд-жують наркотики? Чи він воліє шукати “шприци з наркотиками” лише у фешенебельних ресторанах “!Фесту”?

У коментарі для “ВЗ” Валерій Потюк повторив ті самі слова про буцімто споювання молоді у концептуальних ресторанах, нищенні архітектурної спадщини тощо. “Такого “бєспрєдєлу” немає ні у Франції, ні у Німеччині, — каже Валерій Потюк для “ВЗ”. — Не хочу, щоб у Львові в ресторанах споювали молодь. Чому не працюють музеї? Хочу, щоб палац Любомирських (там розміщена “Львівська копальня кави”. — Авт.). був палацом, щоб історичну будівлю повернули до автентичного стану. Власники ресторану повинні відновити там усе, що зруйнували за останні два роки. Нехай знімуть бетон! Там має бути книгарня, в яку колись ходили Франко, Грушевський”.

Як розповіла “ВЗ” піар-менеджер холдингу емоцій “!Фест” Христина Тузяк, зая-ви Валерія Потюка — це наклеп. “Наші ресторани працюють у правовому полі, маємо усі необхідні дозволи, — каже вона. — На наклеп чиновника Львівської ОДА будемо реагувати заявою у правоохоронні органи. Також будемо звертатися до керівництва Львівської ОДА”.

Те, що бачення чиновником ЛОДА процесу охорони культурної спадщини якесь однобоке і вибіркове, свідчить, наприклад, такий факт. Нещодавно чиновники “з піною біля рота” кинулися захищати ресторан “Княжий келих”, що на проспекті Свободи, який закриває єдиний фрагмент міського оборонного муру XIV століття та костелу Єзуїтів, які внесені до спадщини ЮНЕСКО. Голова Львівської ОДА Михайло Костюк, вигороджуючи цей ресторан, навіть цілу заяву в обласну прокуратуру написав. Чому у цьому випадку нікому не “муляло” знищення культурної спадщини?