Передплата 2024 ВЗ

Трамп – знахідка для шпигуна

Президент США «злив» росіянам секретну інформацію про «Ісламську державу». І «спалив» таємного інформатора ізраїльської розвідки…

Була така радянська приказка: “Базікало — знахідка для шпигуна”. Сьогодні цей вислів можна сміливо перефразувати — у ролі хвалькуватого базікала виступив президент США Дональд Трамп. За інформацією американської газети Washington Post, на своїй зустрічі з главою МЗС Росії Лавровим і послом РФ у США Кисляком Трамп повідомив їм суперсекретну розвідувальну інформацію про плани терористів “Ісламської держави”. Цією інформацією, яку американські розвідники одержали від колег із Ізраїлю, Вашингтон не ділився навіть із найближчими союзниками. Фактично, наївний Трамп “спалив” джерело ізраїльтян у керівництві “ІД”, і тепер терористи можуть це джерело “вирахувати”...

Як написала газета Washington Post, під час розмови в Білому домі Трамп похвалився Лаврову й Кисляку своєю поінформованістю щодо планів терористів. “Одержую якісну розвідувальну інформацію, — заявив президент США. — Мені надають її щодня”. Аби довести своїм російським гостям, що не кидає слів на вітер, Трамп розповів: “Ісламська держава” планує теракт за допомогою бомби, розміщеної у ноутбуці”. Президент США навіть назвав місто на контрольованій “ІД” території, у якому розвідники союзної держави (тобто Ізраїлю) одержали цю інформацію... На думку експертів, розголошеної Трампом інформації достатньо, аби терористи могли вирахувати “джерело”, яке працює на розвідку Ізраїлю.

У березні США заборонили перевезення ноутбуків, планшетів і лептопів пасажирами літаків, що курсують до Америки з восьми держав Близького Сходу. Очевидно, це було реакцією саме на ту секретну інформацію, яку роздобуло в керівництві “ІД” ізраїльське “джерело”. Цією інформацією Вашингтон не поділився навіть із розвідками своїх союзників... І раптом президент США взяв і вивалив секретні дані високопосадовцям із Росії...

У Білому домі швидко зрозуміли, якої помилки припустився Трамп. І взялися відбілювати свого шефа. За словами радника Трампа з питань національної безпеки Герберта Макмастера, хоча Трамп і Лавров “говорили про загрози з боку терористичних організацій, зокрема для авіації”, жодної конкретики у словах президента не було. Як і “не було мови ані про розвідувальні джерела, ані про військові операції, невідомі громадськості”. Однак невдовзі Макмастера спростував... сам Трамп.

“Як президент, я хотів поділитися з Росією, на що маю право, фактами, які стосуються те тероризму й авіаційної безпеки... Хочу, аби РФ активніше долучилася до боротьби з “ІД” і тероризмом”. Отже, “фактами” Трамп із росіянами все-таки поділився…

“Ізраїль, один із найважливіших союзників США, контролює активну шпигунську мережу на Близькому Сході, — написала газета The New York Times.- Вихваляння Трампа перед росіянами... ізраїльською інформацією може зіпсувати відносини між США та Ізраїлем. І збільшити ймовірність того, що секретні дані можуть бути передані Ірану, близькому союзнику Росії і головній загрозі для Ізраїлю в регіоні”.

Це вже не перший випадок, коли радники Трампа говорять одне, а він — зовсім інше. Недавнє звільнення Трампом директора ФБР Джеймса Комі президентська адміністрація тлумачила його помилками у ході розслідування справи про зловживання Гілларі Клінтон (та користувалася приватною електронною поштою для службового листування). Але Трамп пояснив: однією з причин звільнення Комі була “надумана історія” про контакти президента з Росією.

Саме Комі керував розслідуванням про втручання Москви у президентські вибори й контакти росіян із командою Трампа. За інформацією New York Times, Трамп звертався до Комі з проханням “поховати” слідство у справі екс-радника президента з питань нацбезпеки Майкла Флінна (того самого, що на ювілеї телеканалу Russia Today у Москві поруч із Путіним сидів). Трамп переконував Комі, що Флінн є “порядною людиною”... Мабуть, не переконав. Тому й звільнив.

Поки Білий дім відходить від шоку, спричиненого черговим міжнародним скандалом, опозиція не дрімає. Лідер демократів у Палаті представників Ненсі Пелосі вимагає надати Конгресу інформацію “про розмір шкоди, якої завдав президент Трамп, передавши секретні дані росіянам”. Про можливий імпічмент Трампа член Палати представників від Демократичної партії Ел Грін заявив відразу після раптового звільнення Комі. Після ж скандалу зі секретними даними таких голосів у стані демократів побільшало. Зокрема, сенатор Дік Дурбін заявив, що “у своїй зневазі до закону Трамп знову переступив межу”…

Про імпічмент пишуть і американські ЗМІ, згадуючи про екс-президента Білла Клінтона. (Той мав у Білому домі оральний секс зі стажеркою Монікою Левінскі, але заперечив це під присягою). Згідно з конституцією США, імпічмент президенту має спочатку затвердити Палата представників. Якщо проста більшість її членів проголосує за, питання потрапить на розгляд Сенату. У верхній палаті Конгресу за імпічмент мають проголосувати дві третини сенаторів.

Клінтона врятував Сенат, не підтримавши Палату представників, яка проголосувала за імпічмент. Зараз в обох палатах Конгресу більшість мають республіканці, які, ймовірно, не захочуть голосувати за імпічмент. Усе-таки Трамп на президентських виборах представляв саме “слонів”... Утім, не за горами проміжні вибори до Конгресу, на яких, судячи з низької популярності Трампа, американці можуть надати перевагу “ віслюкам” (демократам). За даними Public Policy Polling, за імпічмент Трампу виступають уже 48% американських виборців, проти — 41%.

Схожі новини