Передплата 2024 ВЗ

Нардепи повернулися з морів. Невже візьмуться за роботу, а не за чужі піджаки?

У парламенті очікується новий наплив політичного популізму.

Любителів політичних шоу можна привітати: 6 вересня після півторамісячних канікул стартує п’ята сесія Верховної Ради України восьмого скликання. Упродовж 10 пленарних тижнів ми спостерігатимемо роботу “слуг народу” у всій її красі: одні ухвалюватимуть закони - інші їх блокуватимуть, одні закликатимуть взятися колег за розум - інші братимуть одне одного за барки. Забронзовілі на закордонному сонечку нардепи на словах демонструватимуть свою турботу про виборців. Але, як і до цього, є велика підозра, що всі отакі публічні вболівання за простий народ стануть фікцією. Можливо, на путь істини нардепів наставлятиме виставлена у холі ВР святиня — синьо-жовтий прапор, який внесли у сесійну залу В’ячеслав Чорновіл з побратимами 25 років тому, у день проголошення Незалежності...

Депутатський загал за літо збільшився на сімох народних депутатів, які перемогли на проміжних виборах у мажоритарних округах. У вівторок вони складуть присягу. Очікується, що цього дня наші антикорупційні прокурори внесуть подання на арешт судді-хабарника Миколи Чауса, якого впіймали на хабарі 150 тисяч доларів. Не виключено, що генпрокурор Юрій Луценко прийде з папкою подань про позбавлення імунітету скомпрометованих нардепів. Під час традиційних “розминок” депутати порушать питання зміни складу ЦВК, яка два з половиною роки “перебрала” свої повноваження, персонального голосування, піднімуть питання прогресивного Податкового кодексу, інші актуальні проблеми, яких назбиралося за літо...

А першим перед депутатським корпусом виступить із щорічним посланням глава держави. У цьому документі буде окреслено орієнтири зовнішньої і внутрішньої політики на новий політичний сезон. Уряд, політичні партії та їхні фракції у Верховній Раді для себе їх уже визначили. Кабінет Міністрів хоче зосередитися на зміцненні обороноздатності країни, продовженні децентралізації, відновленні доріг, підтримці промислового і аграрного сектору, освіти і медицини, енергоефективності. За словами першого віце-прем’єра Степана Кубіва, який у понеділок на погоджувальній раді озвучив урядовий “карт-бланш”, всі ці напрями роботи враховано у бюджетній резолюції, яку планують внести до парламенту 15 вересня. За його словами, державний кошторис на 2017 рік “буде абсолютно чесним і реалістичним”.

Своєю чергою, представник президента у Верховній Раді Артур Герасимов каже, що одним із пріоритетів у роботі законодавчого органу є ухвалення законів, які дозволили б Україні отримати від Євросоюзу другий транш макрофінансової допомоги у розмірі 600 млн. євро.

“Народний фронт” виступає за те, щоб депутати негайно вирішили питання із фінансуванням війська. Як сказав голова фракції Максим Бурбак, російська армія здатна за кілька годин перейти у повномасштабний наступ. Тож Збройні сили України мають бути готовими дати відсіч агресії. У найближчі дні про стан нашого війська депутатам доповідатиме міністр оборони Степан Полторак. Під час дискусій на погоджувальній раді звучали тривожні нотки: оборонне замовлення фінансується лише на 20%.

Інша вимога “Народного фронту” - щоб СБУ відзвітувала, як протидіє “засланим козачкам” з Росії, зокрема, дала оцінку нардепам, які “засвітилися” під час листування ведучої-сепаратистки Марини Столярової з телеканалу “Інтер”.

Актуальну тему порушила голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко. Вона виступає за те, щоб Верховна Рада ухвалила звернення до парламентів всіх інших держав з вимогою не визнавати виборів до Державної Думи Росії на території окупованого Криму. На переконання Ганни Гопко, це потрібно для того, щоб нелегітимно обраних депутатів Росія згодом не змогла пропхати у парламентські асамблеї ОБСЄ, ОЧЕС, Ради Європи та інші впливові міжнародні організації.

З початком нової сесії активізувалися фракції-популісти. Одні з них, судячи із останніх заяв, хотіли б негайного ухвалення закону про імпічмент президента, озвучення стратегії боротьби з бідністю, підняття у кілька разів пенсій і зарплат. Інші — вимагають продовження мораторію на продаж землі. Ще інші, окрилені даними останніх соцопитувань, готові “в пух і прах” рознести бюджетну резолюцію, яка начебто має на меті знищити державу, вимагають зменшити ціни і тарифи на комунальні послуги. Заїжджену платівку вкотре крутить “Опозиційний блок”. Голова цієї фракції Юрій Бойко заявив: “Якщо влада не хоче займатися питанням катастрофічного падіння економіки, то повинна знайти у собі сміливість і оголосити про це. Тільки дострокові вибори парламенту і зміна влади повернуть в Україну порядок і демократичну законність”. Інших директив від “ОБ” ніхто й не очікував...

Думка з приводу

Віктор ТАРАН, політолог

Для перевиборів потрібен консенсус еліт. Сьогодні є згода, щоб парламент працював. Є консенсус бізнесу, громадських, культурних діячів. Перевиборів хочуть лідери лише кількох політичних партій. Тому їх не буде...

Позачергові вибори для країни є більшою загрозою і небезпекою. Олігархи у них теж не зацікавлені. Бо це - дестабілізація. Зараз курс гривні - 25 за один долар, а після ймовірних перевиборів буде 30-35. Цього ніхто не хоче. Бізнесу треба працювати у нормальних умовах. Перевибори потрібні тоді, коли вони здатні якісно щось змінити. А в умовах діючого закону (про змішану виборчу систему, із мажоритарною складовою) ми не отримаємо нову рису парламенту. Навпаки — гіршу.

Головний виклик для депутатів - голосувати за ефективні закони. Реформи без них неможливі. Потрібно не впадати у політичний популізм. Мінімум половина парламенту вирішуватиме власні інтереси, працюватиме на деструктив. Для них що гірше, то краще…

Фото з архіву “ВЗ”

Схожі новини