Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Чверть нардепів від «Батьківщини» не хотіли визволяти свого лідера з тюрми…

За декриміналізаційну статтю не прийшов голосувати навіть автор законопроекту.

Крім здобутих перших успіхів, парламентська опозиція встигла зазнати перших невдач. Зокрема, минулої п’ятниці вона не домоглася прийняти закон, який приводив би до європейських стандартів вітчизняне кримінальне законодавство, а відтак відчиняв би тюремні ворота перед своїми лідерами — Юлією Тимошенко Юрієм Луценком. За ухвалення відповідного закону при необхідних 226 голосах «за» табло висвітлило цифру «161». На знак протесту проти провалу цього голосування обурена меншість покинула сесійну залу. Однак заради справедливості слід визнати: вина за невдалий результат лежить і на самій опозиції.

Своїми ГОЛОСАМИ плече опозиції підставили вісім «регіоналів», зокрема одіозний Нестор Шуфрич. Підтримали Тимошенко-Луценка колишні їхні жорсткі критики у часи президентства Віктора Ющенка — позафракційні Петро Порошенко, Віктор Балога, а також колишній “бютівець” Сергій Міщенко, який міг би затаїти образу на колег за те, що йому не знайшлося прохідного місця у виборчому списку рідної партії. Водночас руку допомоги своїм лідерам у відповідальний момент не простягнули… 24 депутати «Батьківщини»! Офіційний сайт Верховної Ради засвідчує, що більшість з них були цього дня відсутніми у парламенті, а дехто, хоча на роботу і прийшов, але кнопку не тиснув. Можливо, затримався у буфеті…

Пригадується, кілька днів перед тим, коли «регіоналам» потрібно було «пропхати» на голову Нацбанку Ігоря Соркіна, членів своєї фракції вони викликали з курортів до Києва різними способами — обдзвонювали, слали SMS-ки, просили підтвердити прибуття. Розробляли хитромудрі схеми голосування «за того хлопця». Іншими словами, готувалися серйозно. У діях же опозиції щодо захисту своїх ув’язнених колег серйозності не проглядалося. Хоча мали зібратися із силами у цей день як на останній бій.

Серед тих, хто не дав голосів за декриміналізацію статей Тимошенко-Луценка, були «вершки» опозиції. Зокрема — голова тіньового уряду Сергій Соболєв, голова Європейської партії України Микола Катеринчук, лідер «Громадянської позиції» Анатолій Гриценко, права рука Арсенія Яценюка — Микола Мартиненко, колишній представник «Батьківщини» у ЦВК Руслан Князевич, депутати-галичани Андрій Парубій та Володимир Шкварилюк. Але, найдивніше — пропустив це засідання автор відповідного законопроекту, захисник Юлії Тимошенко Віктор Швець. Учора в інтерв’ю «Високому Замку» він так пояснив причину своєї відсутності: «Минулої п’ятниці я перебував за межами України. Добратися вчасно до Києва завадили зірвані рейси «Аеросвіту»...

У парламентській стенограмі не виявилося багатьох голосів «за» з цього питання і від представників дружніх опозиційних сил. Зокрема не голосував Сергій Куніцин з «УДАРу» (загалом люди Кличка не додали 9 голосів). Проігнорували голосування і два «свободівці», в тому числі колишній голова Львівської обласної ради Олег Панькевич. До опозиційних депутатів можна зараховувати і самовисуванця Олеся Донія, однак того дня його позиція у питанні політв’язнів теж була невизначеною…

Якщо демократи демонструють таке пофігістське ставлення до однієї із головних задекларованих цілей (а звільнити Тимошенко-Луценка обіцяли ледь не на кожній виборчій зустрічі), то як тоді виконуватимуть свої програмні установи, як вимагатимуть дисципліни від інших партійців? Зрештою, навіщо тоді бомбардувати гнівними петиціями Банкову, блокувати парламентську трибуну, турбувати європейські інституції, якщо самі за визволення своїх політв’язнів боротися не хочуть?! Краще відсидітися чи то у Буковелі, чи то у Куршавелі…

Є серйозні запитання і до опозиційних менеджерів, штабістів. Щоб не вляпатися, не виглядати посміховиськом в очах ідеологічних противників, мали би ґрунтовно підготувати питання, прорахувати кожен нюанс. А коли відчували, що це питання — «сире», не педалювати його, відкласти до сприятливіших часів. У цьому ж випадку вийшло так, як говориться у жорсткій народній мудрості про «причесався-прилизався» і про «білі штанці»…

Коментар

Михайло ХМІЛЬ, народний депутат («Батьківщина»)

Те, що опозиція не змогла зібрати своїх депутатів для такого важливого голосування за декриміналізаційну статтю, не робить нам честі. Серйозна розмова на цю тему відбулася серед присутніх у сесійній залі. Але є потреба у розширеному засіданні фракції за участю тих, хто проігнорував це важливе засідання. Треба не обмежуватися взяттям якихось пояснень, а дати цим депутатам політичну оцінку.