Рецепт паски-переможниці вичитала у «Добрій кухні»

У нашому конкурсі «Чия паска найсмачніша?» перемогла львів’янка Ганна Тарапата.

Редакція газети “Високий Замок” організувала конкурс “Чия паска найсмачніша?”. Спонсори конкурсу – ПАТ “Концерн Хлібпром” (львівські хлібозаводи № 1 та № 5, Завод хлібобулочних напівфабрикатів) та ТзОВ “Ринок-сервіс”, м. Самбір.

За переказами, дівчина, яка хоче цього року вийти заміж, має з’їсти на Великодні свята не менше дванадцяти пасок. У редакції “ВЗ” є кілька незаміжніх дівчат, тож вони взяли участь у дегустації головної страви Великодніх свят. Серед почесних дегустаторів – і ветеран редакції Борис Козловський. А головним експертом дегустаційної ради став головний технолог з інновацій “Концерну Хлібпром” Валентин Мельниченко.

… І ось паски на столі. Кожен експерт отримав аркуш паперу – для занотовування оцінок. Паски оцінювали за п’ятибальною шкалою за трьома критеріями – зовнішній вигляд, пухкість м’якуша (чи добре пропечений, чи не “забитий”) та смак. Згідно з правилами дегустаторів, якщо у якомусь пункті експерт виставляє низькі оцінки (двійки-одиниці), треба в дужках пояснити, що саме не влаштувало. Щоб паски добре смакували, робимо собі каву-чай. Утім, експерт “Хлібпрому” каже, паску треба дегустувати лише з чаєм без цукру, бо кава перебиває смак здоби.

“Класична паска – це хліб, – пояснив експерт. – Усе інше – це витребеньки, творчість господині. Щоб всередині був красивий жовтий колір, деякі додають куркуму… Треба знати міру, аби не вийшов зеленкуватий відтінок”.

Запитуємо пана Валентина, який має пару десятків років досвіду на хлібному виробництві, в якому посуді найкраще вдаються паски – у металевих формах чи у паперових. “Наші прабабці пекли у глиняному посуді, – каже. – Найкраще пекти у паперових формах, які продають у магазинах. Їх не треба змащувати олією. Металевий посуд має бути добре прогрітий. Тісто часто кладуть у холодну посудину, а потім ставлять у духовку. Тому один бік паски “підривається”, тріскає”.

Спочатку оцінюємо “екстер’єр” пасок. Це варто робити мовчки. Комусь подобається паска, рясно всипана цукатами чи різнокольоровим солодким “маком”. Іншим імпровізації – шоколадні яйця, хрести з тіста… Одна з пасок була з усіх боків прикрашена миртою та зав’язана синьо-жовтою стрічкою, інша декорована червоною стрічкою.

Пан Валентин по черзі розрізав конкурсний хліб. Серед зразків траплялися солодкі паски, як кекси, були й нейтральні, також зі смаком лимона, ванілі… Одна з них відповідала стандартам класичної паски – красива пухка серединка, ніби хороший білий хліб. А от деякі екземпляри розсипалися…

Перемогу здобула львів’ян­ка, жителька вулиці Наукової Ганна Миколаївна Тарапата. Головний редактор газети “Високий Замок” Наталія Балюк привітала переможницю і вручила їй приз – набір каструль фірми Berghoff.

Пані Ганна – пенсіонерка, має двох дітей та четверо онуків. Досвід випікання пасок у неї великий. Переконана: кожна господиня повинна випікати багато пасок, аби піти з ними у гості, почастувати рідних і знайомих.

Спробувала спекти за новим рецептом – вистоювання тіста в холодильнику. Цей рецепт пані Ганна вичитала у виданні “Високого Замку” – “Добрій кухні”. Дріжджі використала “Екстра”, тому тісто вистоялося за три години. Пекла перший раз за цим рецептом – і паска вдалася! Зверху покрила глазур’ю, а цукати подрібнила і прикрасила ними паску зверху.

Господиня ділиться досвідом: “Місити паску треба довго, спочатку перехрестити, потім – щоб добре вистоялася. Досвіду випікання пасок набираються з довгими роками, тому що паску печуть лише раз на рік. Якби ми пекли кожного місяця, то й досвід мали би замолоду. Рецептів є багато. Хтось дає багато масла, хтось багато дріжджів. Якщо даєте багато дріжджів, треба обов’язково дати алкоголю, – щоб не було дріжджового запаху”.

Ганна Миколаївна висловила побажання до редакції газети “Високий Замок” як до організатора конкурсу – проводити його у Великодній вівторок, тоді у ньому візьмуть участь більше господинь. Адже переважно ті господині, які працюють, печуть паски у Страсну суботу.

Також є заохочувальні призи – по 5 кг цукру. Їх отримали: Ганна Грица, Мирослава Біжик, Анастасія Котова, Ірина Белюх, Наталія Хім’як, Людмила Менчак-Петрашевич, Ольга Ковалів, Любов Толочко, Христина Гоянюк, Анна Спрута і Галина Костик. Просимо переможців зголоситися до редакції (контактна особа – Юлія Ліщенко, тел. (032) 234-90-21).