New Eastern Europe: «Успіх головування Литви у Раді ЄС частково залежатиме і від України»

У New Eastern Europe пояснили, якими стратегічними інтересами керуватимуться литовські політики протягом головування в Раді ЄС, і як слід оцінювати їх роботу у майбутньому.

Аналітики польського видання New Eastern Europe відзначають, що 1 червня стало поворотним пунктом у процесі розвитку ЄС не лише у зв’язку з приєднанням Хорватії, але і з тим, що у цей день почався період головування Литви у Раді ЄС:

«На перший погляд непов’язані події, тим не менше, проливають світло на важливу проблему: наскільки багато можуть маленькі держави, якими є Хорватія та Литва, досягти у клубі більших (а скоріше – впливовіших) гравців? І тоді, як для отримання свідчень щодо Хорватського досвіду повинен пройти час, то Литва уже через шість місяців повинна буде дати певні відповіді на питання, чи розмір дійсно має значення?», — зазначили в New Eastern Europe.

Експерти також виокремили стратегічні пріоритети, що впливатимуть на дії Литви під час головування в Раді ЄС. До них належить прагнення литовських політиків поділитися з Європою позитивним досвідом, перш за все – у сфері врегулювання фінансової кризи. З іншого боку, не відмовляються вони і від нагоди вирішити внутрішньополітичні складнощі.

«Насолоджуючись статусом зіркового учня у галузі кризового менеджменту, литовські політики бажають пожинати плоди своєї репутації, особливо у галузі енергетики. Разом з амбіцією керування європейськими інституціями як ‘чесний брокер’ Литва, в першу чергу, прагне сфокусуватися на сфері енергетичної безпеки. Раціональний вибір для держави, яка, через свої обмежені зв’язки з мережею ЄС та газовою системою, все ще зветься ‘енергетичним островом’, і політики якої все ще перебувають у глухому куті, коли йдеться про національну енергетичну політику», — пише New Eastern Europe.