Передплата 2024 «Добрий господар»

Змії взялися до «роботи»...

Хочете відпочити на природі? Будьте обережні: зі своїх нір повиповзали гадюки.

Усі, хто планує травневі свята провести на природі, мають зарубати собі на носі: у лісі, біля річки, на полянах та й навіть у міському сквері їх підстерігає небезпека від зустрічі з гадюками. Тепла, сонячна погода, яка встановилася в останні дні, а особливо благодатні дощі з припарками, — вкрай сприятливе середовище для цих плазунів. Зі своїх нір-комірок вони вилазять «позасмагати» після тривалої зимівлі — і біда тому, хто посміє їм у цьому перешкодити. На власній шкірі після Великодня це відчули два пенсіонери-бойки зі Сколівського і Турківського районів на Львівщині. Торік таких випадків в області було три десятки…

Після нападу гадюк обидва селяни (один — із Верхнього Висоцького, інший — із Коростова) перебувають під наглядом медиків Сколівської районної лікарні. Один — у реанімації, інший — у хірургії, у стані середньої тяжкості. Жителя Коростова Василя Деньковича гадина вкусила, коли той рихтував огорожу зі смерекових жердин... Медики припускають, що один з їхніх нових пацієнтів міг завинити сам - бо до лікарні потрапив “п’яний як чіп”. А змії, як і багато хто з нас, на кілометр не переносять перегару...

Не тільки у горах, а й на рівнеччині підстерігає своїх жертв гаддя. 2 травня гадюка цапнула за руку жінку неподалік Лісового кладовища у Києві. Кілька тижнів перед тим схожі випадки сталися у Чернівецькій і Хмельницькій областях.

За день до Великодня автор цих рядків поблизу села Лапшина (Бережанський район Тернопільщини) зустрів школярок, які збирали барвінок, щоб прикрасити ним свою оселю. Вони так захоплено ділилися враженнями від побаченого у лісі, що не помітили на дорозі “живий трос” - гадюку з чорними ромбиками на хребті, котра ніжилася на сонці. Спілкуючись між собою, підлітки ледь не наступили на змію. Не складно спрогнозувати, чим би могла закінчитися ця їхня зустріч: дівчатка були одягнуті у благенькі кеди і лосини, а до села — ще добрий кілометр дороги...

Торік у травні на тій же Тернопільщині в один день сталося відразу дві пригоди з гадюками. У Підгаєцькому районі змія вкусила хлопчика, який збирав квіти, а на Бережанщині гадюка напала на господиню з-під... індички-квочки, яка висиджувала потомство. Жінку врятували енергійні дії сусіда-лікаря, а школярика — замовляння місцевої знахарки. До слова, народні цілителі, які допомагають ураженим гадючою отрутою, мешкають у згадуваному селі Коростові, де щороку хтось відчуває на собі укус зміїних зубів.

Щоб убезпечити себе від гадючого “жала”, слід взутися у закрите взуття з твердою підошвою, вбратися в одяг з плащової тканини, запастися ломакою, якою можна було б відлякати змій у гущавині.

А завідувач реанімації Сколівської районної лікарні Богдан Лозинський, якому часто доводиться мати справу з потерпілими від гадюк, через “Високий Замок” дає такі поради любителям відпочинку на лоні природи:

- Як тільки вкусила гадюка, прикладіть до ураженого місця лід або інший “холод”. Не метушіться, бо енергійні рухи призводять до швидшого поширення отрути по організму. Зберігайте спокій. Слід пити багато рідини, накласти пов’язку. Але не накладайте джгути, бо від них стан хворого погіршується, в ураженій кінцівці відбуваються небажані зміни. Після першої допомоги якнайшвидше відправте ураженого до лікарні. Якщо є під руками активоване вугілля, прийміть його. У жодному випадку не слід вживати спиртного, бо це тільки ускладнить ситуацію.

Не раджу відсмоктувати отруту. На губах можуть бути ранки, а зуби можуть бути пошкоджені карієсом — і це спричинить потрапляння отрути в організм того, що надає допомогу. Таких випадків у моїй практиці було багато...