Через перебої з електрикою продавці Різдвяного ярмарку обморозили руки

Морозний циклон, який спіткав нас на початку 2016-го, наробив чимало біди, зокрема неабияк вдарив по самопочуттю людей.

Щоб не перетворитися на льодовик, продавцям доводиться одягатися “як капуста”. У хід йде навіть теплий товар, яким торгують на ярмарку.
Щоб не перетворитися на льодовик, продавцям доводиться одягатися “як капуста”. У хід йде навіть теплий товар, яким торгують на ярмарку.

Коли на термометрі було майже мінус 20, доводилося бігати по вулиці: ніс і щоки вмить червоніли, а пальці навіть у теплих рукавицях ставали крижаними. А що вже казати про продавців, які працюють на вулиці? Журналіст «ВЗ» бачила, як продавці Різдвяного ярмарку, що на проспекті Свободи, були аж «сині» від псячого холоду. Усі одягнені «як капуста», хтось грівся чаєм… З 17 січня синоптики гідрометцентру обіцяють другу хвилю похолодання. Вдень “припече” до мінус 17. Журналіст «ВЗ» поспілкувалася з торговцями ярмарку, щоб дізнатися, як вони рятувалися від холоду.

…Під час Різдвяних свят ярмаркують усі-усі. Натовп львів’ян та туристів такий, що хоч літай від ятки до ятки. Просуваюся між натовпом черепашачими кроками, звідусіль чую англійську, польську, німецьку, турецьку, російську мови. Левова частка гостей, які відвідали Львів на Різдвяні свята, – жителі центральних та південних теренів України. Чую, як одна старша пані розповідає по телефону своїм рідним про свої враження від святкових канікул у Львові: «Різдво у Львові нічим мене не вразило! Що тут особливого – навіть не знаю? А так нам рекламували: «Приїдьте, приїдьте, бо лише у Львові побачите справжні святкування». Насправді все по-іншому: «Сам п’ю, сам гуляю…» І нікому ти не потрібен. Наша туристична група сама себе розважала як вміла: пили шампанське, танцювали, ходили на ярмарок. Побачили колядників, вертепи. Нічого особливого в цьому немає… Найбільше дратує натовп людей, які заважають ходити по місту, роздивлятися вулиці, архітектуру. Всюди треба бути обережним, щоб не залишитися без гаманця»…

Тим часом біля яток розпитую продавців про робочі будні. Продавчиня сувенірів Оксана не хоче розповідати «на диктофон» про морозну епопею. «Пані, було так холодно, що нічого не хотілося. Працюємо тут за копійки. У мороз нам ніхто не платить ні на гривню більше. Організація ярмарку погана. Нам хоч і дозволили грітися обігрівачами, але дали для цього лише один кіловат енергії. Світло часто вибивало, ми мерзли на морозі».

Про зарплату продавці ярмарку навідріз не хочуть говорити. Кажуть, це болюче питання. «Комерційну таємницю» відкрили молоді дівчата, які продають зігріваючі напої (глінтвейн, медовуху), смажені шашлики, гарячі закуски. «За день заробляємо 150 гривень (дехто казав про 180. Оплата залежить від дня тижня: у будні – менше, у вихідні – більше. – Авт.), — каже дівчина. – Це мало, бо робота виснажлива і нервова. Працюємо по двоє. За зміну треба обслужити десятки туристів, іноді не встигаємо. Тут навіть черги шикуються. Коли був мороз, просили власників підвищити нам платню. Нам лише поспівчували».

Пані Ольга, яка торгує вовняними виробами, нарікає, що в морозну погоду ніяк не обігрівалися: «У нас неправильно розрахували лінію електрики, світло постійно вибивало. У мороз працювали без світла, без тепла. Зробили таке обмеження, що навіть чаю приготувати не було як. Рятувалася товаром, який продаю. Одягала поверх куртки жилетки з овечої шерсті». Жінка показує обморожені руки… Каже, досі щовечора робить маски з лікувальних мазей. «Працювати в рукавицях неможливо, бо товар треба упакувати, подати, — каже Ольга. – Обморозила руки».

Продавець сувенірів Ігор грівся завдяки «Уфо», але недовго. Та сама проблема зі світлом. «Нам не дозволяють грітися глінтвейном, — бідкається чоловік. – Чаю теж не можна. Працював у валянках, теплих рукавицях та дублянці. Під нею – три светри. Виглядав погано, зате не замерз. Працюю тут з 10-ї ранку до 22-ї ночі. Так намерзся…».

До розмови приєдналася продавчиня Анастасія. Жінка щороку торгує на ярмарку цукерками та львівськими марципанами: «Трохи допомагали обіг­рівачі в ятці. Плюс мали дуже теплий одяг. Одягала три светри, куртку, жилетку. Іноді накидала на плечі ще й дублянку. На руках – рукавички. Коли приходили клієнти, доводилося їх знімати. Була взута у мамині капці «прощавай молодість» 41-го розміру. Торік придбала теплі шкарпетки з козячої вовни за 80 гривень. Цього року такі шкарпетки коштують дорожче».

«А нас рятували від морозів гарячий чай та кава, — розповідають продавчині років 25 Марта та Мар’яна. – Через кожні п’ятнадцять хвилин бігали в біотуалет. Було незручно, некомфортно. Боялися все обморозити, справляли нужду швидко. Працюємо на зміні по двоє. Коли одна відсутня, друга продає».

Продавці ярмарку кажуть: туристи в морозну погоду налягали на зігріваючі напої — від глінтвейну до чаю чи гарячих закусок. Найбільше брали гаряче пиво (менша порція – 15, більша – 25). Закушували гарячими шашликами…

Коментар для «ВЗ»

Ольга ГРЕНЮХ, артдиректор ТзОВ “Львівські ярмарки”

— Організатори Різдвяного ярмарку докладали зусиль, щоб забезпечити комфортні умови роботи для продавців та підприємців. Те, що постійно вибивало світло, — не наша вина. Винні комунальні служби, “Львівобленерго”. З електрикою виникали технічні проблеми, але їх максимально швидко вирішували. Насправді ми дали не 1 Квт електрики, а півтора. Цього цілком достатньо для роботи обігрівача “Уфо”. Площа будиночка — 5 квадратних метрів, можна нормально обігріти.

— Під час другої хвилі похолодання буде враховано технічні недоліки?

— Зрозумійте, це погодні умови, на них складно вплинути. Це траплялося під час свят. Той, хто скаржиться, напевно, не звик працювати у непередбачуваних обставинах. Намагаємося удосконалювати роботу, щоб для продавців ярмарку були комфортні умови.

P. S. Мандруючи Різдвяним ярмарком, вирішила перевірити, чи працюють ігри для «лохів» — «кульковий дартс». Цього не було. А ось послугу «Фотографія з певним персонажем» успішно пропонували. У перші дні нового року Львівська міська рада заборонила незаконні атракціони на площі перед Оперним театром та по всьому проспекту Свободи. Однак їх не демонтували, мовляв, не бачили ухвали сесії.

Фото автора