Від «Градів» захистив… березовий хрест

У гарнізонному храмі Львова виставили для вшанування оберіг із АТО.

Фото автора
Фото автора

До Дня Збройних сил України у Львові, в гарнізонному храмі Святих Петра і Павла, відбулась святкова Літургія та освячення березового хреста, який вцілів після обстрілів у зоні АТО (неподалік Луганська). Хрест привезли бійці 3-го батальйону територіальної оборони Львівщини (нині 3-й окремий мотопіхотний батальйон 24-ї окремої механізованої бригади. – Авт.). Цей хрест владика Богдан Манишин, єпископ-помічник Стрийської єпархії УГКЦ, разом із бійцями встановив біля наметової каплички та освятив у серпні 2014 року.

У липні 2014 року 3-й батальйон вирушив у зону АТО та отаборився поблизу села Побєди Новоайдарського району Луганської області. Наметове містечко наполовину вкопали в землю. Був у таборі особ­ливий намет – польова капличка. Підлога каплички була вкрита соломою. Стеля намету вистелена вишитими рушниками. Престолом, столами та лавками слугували ящики з-під боєприпасів. Поруч із капличкою бійці батальйону встановили березовий хрест.

“Хрест зробили та встановили наші хлопці із 3-го батальйону, аби у важкий час можна було підійти до нього і згадати тих, хто за нас молиться і любить, — розповідає Валентин Матвеєв, начальник служби захисту інформації, який у критичні моменти виконував обов’язки командира батальйону. – Львів’яни сподівалися, що цей хрест стане для всіх людей символом віри в нашу перемогу та оберегом. Так воно й сталося. Адже під час кількаденного обстрілу «Градами» жоден боєць нашого батальйону не загинув”.

“Перший обстріл був 1 вересня 2014 року о четвертій годині ранку, — пригадує командир відділення Ігор Горин. — 2 вересня, вночі, в селі Побєда, в районі селищної ради, розірвались снаряди. А 3 вересня, о 20 год. 20 хвилин, почався найпотужніший обстріл…”.

В епіцентрі обстрілів разом із бійцями залишався військовий капелан отець Орест Сало. Сам отець уникає будь-яких розповідей та коментарів з цього приводу. Бійці пригадують, що отець Орест постійно тримав у руках хрест. За ніч наметове містечко згоріло. Були знищені БМП, вантажні автомобілі, автобуси та легковики. Склад з боєприпасами здетонував, на його місці залишився десятиметровий кратер. За свідченнями військових, ударною хвилею відкидало на 10−15 метрів.

“Капличка простояла недовго, — каже владика Богдан (Манишин). — Потужний обстріл знищив усе, що було так ретельно побудовано нашими бійцями. Згоріло геть усе. Загинуло шістнадцять військовослужбовців зенітного дивізіону, які дислокувались поруч. Коли наші бійці повернулись за кілька днів, то побачили неушкоджений березовий хрест та розсипані навколо згорілої каплички вервички… Оскільки більшість бійців за походженням є галичанами, вони вирішили принести до свого військового храму цю пам’ятку. Вона залишилась вцілілою, коли все навколо було знищено”.

Березовий хрест забрали до Львова та встановили в гарнізонному храмі. Біля підніжжя хреста обпалені вишиті рушники. Великі ікони – точнісінько такі, як були в польовій капличці. До хреста по черзі притуляються руками бійці того самого 3-го батальйону, які під час жахливих обстрілів перебували у таборі та, на щастя, вціліли. Відтепер всі парафіяни гарнізонного храму мають нагоду молитись перед цим хрестом.