Виготовляє добриво з природного непотребу

Підприємець із Рівного Володимир Черемісін знайшов раціональне застосування опалому листю та скошеній траві.

Засновники переробного підприємства Володимир Черемісін та Петро Скрипчук.
Засновники переробного підприємства Володимир Черемісін та Петро Скрипчук.

Із природних відходів чоловік виготовляє органічне добриво для рослин – біогумус. Пан Володимир наголошує: виробництво є корисним для довкілля.

За переробку опалого листя та скошеної трави підприємець взявся минулого року. Розповідає, виробництво є пілотним проектом громадської організації «Зелені ініціативи Рівного». А от ідея утилізовувати відходи в такий спосіб належить його товаришу, науковцю Петру Скрипчуку. Партнери переконані: переробка природного непотребу не лише розвантажить навколишнє сере­довище, а й створить робочі місця та наповнюватиме бюджет податками.

– Поки що цех із переробки опалого листя та скошеної трави   це такий собі ангар розміром 4 на 12 метрів. Приміщення належить моєму знайомому, воно йому наразі не потрібне, тож дозволив користуватися, – розповідає Володимир Олексійович. – Першу партію сировини завезли сюди минулого року. Продукцію ж для свого виробництва беремо у комунальних підприємств міста та організацій співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ. – авт.). Здаючи природні відходи нам, місто розвантажує свої сміттєві полігони. Зі всього зібраного у Рівному листя можна отримати до 1200 тонн біогумусу.

У природному середовищі листя та трава перегнивають близько двох-трьох років. Аби пришвидшити цей процес, підприємець додає до сировини спеціальні розчини. Біогумусом, каже, добре підживлювати кімнатні та садові рослини. Це чисте, органічне добриво.

– Поки що свою продукцію не реалізовую. Оскільки перша партія товару щойно, так би мовити, на підході, – ділиться планами підприємець. – Працюю наразі сам. Проте, сподіваюся, все вдасться і незабаром виробництво розшириться.

– Переробка листя та трави на добриво – це екологічно безпечний спосіб утилізації, який схвалили в міській раді, – каже голова правління громадської організації «Зелені ініціативи Рівного» Петро Скрипчук. – Виробництво не дає шкідливих викидів в атмосферу. Сподіваємося, що найближчим часом наш досвід переймуть і в інших містах України.

Фото автора

м. Рівне