56% європейців упевнені: через 10 років Україна вступить у ЄС

Але найцікавіші цифри — щодо можливого приєднання України до НАТО. Його вже сьогодні (за умови відповідності Києва критеріям Альянсу) готові підтримати… 58% жителів семи держав ЄC, у яких провели опитування.

Навіть найбільші українські єврооптимісти визнають: членом ЄС Україна зможе стати не раніше, ніж через 20 років. А у Брюсселі взагалі відмовляються говорити про українське членство. Деякі політики ЄС навіть про “європейські прагнення” України чути не хочуть, хоча в Угоді про асоціацію України і ЄС про ці “прагнення” сказано… Але, як з'ясувалося, люди, які живуть у країнах ЄС, оцінюють європейські перспективи Києва зі значно більшим ентузіазмом, ніж тамтешні політики.

Як свідчить опитування, проведене на замовлення YES (“Ялтинської європейської стратегії”) у семи державах ЄС, аж 56% їх жителів упевнені: Україна стане членом Євросоюзу протягом найближчих 10 років! Ще 23%, інформує “Дзеркало тижня”, вважають, що це станеться через 15−20 років. Тож у цілому аж 79% опитаних європейців не мають сумніву, що протягом двох найближчих десятиліть Україна вступить у ЄС.

Ця дуже приємна для нас цифра не означає, що всі ці люди підтримують приєднання України до євроспільноти. Таких у ЄС нині 48%. Найбільше у Литві й Польщі, відповідно 68% і 67%, несподівано багато теж в Італії — 61%. Найменше ж прихильників вступу України до ЄС у Нідерландах, лише 27%. У Німеччині вступ України до ЄС підтримали 44% громадян, у Великій Британії — 43%, у Франції — 37%.

Французи як головну причину свого небажання бачити Україну в ЄС назвали нашу бідність. Мовляв, іще одного “бідного родича”, ще й чималенького за розміром, євроспільнота не потягне… Німеччина має з Україною більший товарообіг, ніж Франція, тож переконаних в українській бідності на берегах Рейну трохи менше. А від британців, більшість яких проголосувала на референдумі за вихід із ЄС, у принципі важко очікувати оптимізму щодо будь-якого розширення євроспільности… Принаймні, наразі.

І все ж 48% за — зовсім не погана цифра. Для порівняння: хоча Туреччина веде переговори щодо вступу до ЄС уже багато років, бачити Анкару в євроспільноті хочуть лише 21% жителів Євросоюзу. Ця цифра є уроком і для України: відхід Києва від демократичних цінностей (якби, не дай Боже, стався), гарантовано закриє нам двері до Європи. Як закриває зараз їх Туреччині президента Ердогана…

Але найцікавіші результати — щодо можливого приєднання України до НАТО. Його вже сьогодні (за умови відповідності Києва критеріям Альянсу) готові підтримати… 58% жителів семи держав, у яких провели опитування. Найбільші “українські” євроскептики, Нідерланди, Франція і Німеччина, дали по 49−50% підтримки, британці — 60%, італійці — 67%, поляки — 76%. Головний аргумент прихильників нашого членства в Альянсі такий: “Прийняти Україну — це стратегічний інтерес НАТО". Схоже, на Заході нарешті оцінили, яку роль відіграє Україна у стримуванні агресії путінської Росії… За даними останніх соцопитувань, більшість українців також підтримує вступ до Альянсу. Наші сусіди зі Східної і Центральної Європи спочатку вступали до НАТО, а потім — до Євросоюзу. Саме таким шляхом було би логічно пройти й Україні.